herverkaveling (België) In de Belgische Stedebouwwet uit 1962 (wet houdende de organisatie van de ruimtelijke ordening en de stedebouw) is een wettelijke vorm van (stedelijke) herverkaveling geregeld (art 39 - 42). In de regeling ligt het accent sterk op de gevolgen van de herverkaveling. Het juridische mechanisme (de procedurele kant) is niet geregeld. Het instrument is bedoeld om een handvat te bieden indien een herschikking van grondeigendommen noodzakelijk is voor een betere realisatie van de in een Bijzonder Plan van Aanleg (een soort bestemmingsplan) voorgeschreven bestemmingen. Indien een eigenaar niet mee wil werken zal de herverkaveling via een onteigeningsplan en een onteigeningsbesluit moeten worden doorgezet. Er is in de wet geen regeling opgenomen over de organisatorische doorvoering van de herverkaveling. Door de Vereniging van Belgische Steden en Gemeen ten is een procedure ontwerp gemaakt om de herverkaveling te kunnen laten plaatsvinden. Een modelcontract dat tussen eigenaren en gemeente kan worden gesloten terzake van een herverkavelingsprojekt maakt onderdeel uit van dit ontwerp. Deze vorm van herverkaveling heeft dan ook altijd het karakter van herverka veling bij overeenkomst. praktijkmogelijkheden Beide vormen van herverkaveling wijken nogal af van het wetsvoorstel voor de Nederlandse situatie. In de Duitse Umlegung gaat het om het herverdelen van eigendom van grond. Daarom is het instrument pas zinvol bij meer grootschalige stadsvernieuwingsingrepen (klassieke sanering), of aanvullend in de stadsver nieuwing (herverkaveling binnenterreinen). Zo wordt bij 14% van de stadsver- nieuwingsprojekten de Umlegung gebruikt. Het aantal betrokken percelen is daarbij vaak gering. Daarnaast is het instrument bruikbaar gebleken voor stadsuitbreiding (Baulandversorgung). Opvallend is dat, in tegenstelling tot het Nederlandse wetsvoorstel, de eigenaren en gebruikers niet in de herverkave lingscommissie participeren. De Belgische vorm is volledig gebaseerd op vrijwilligheid. Daarnaast ontbreekt een procedurele regeling. Deze vorm van stedelijke herverkaveling wordt dan ook zelden toegepast (alleen in het kader van de wederopbouw) en is voor de stadsvernieuwing van geen belang. Beide vormen zijn voorwaardescheppend, de eigenlijke fysieke ingreep is hoogstens indirect gewaarborgd (bouwplicht). Accent op samenwerking Een van de kenmerken van stedelijke herverkaveling zoals beschreven in het 304

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 327