wetsvoorstel, is de wettelijk geregelde organisatie waarin ondermeer de rechtheb benden participeren: de herverkavelingscommissie. Ook in het buitenland zijn vormen te vinden waarbij een samenwerkingsvorm van de rechthebbenden centraal staat. Achtereenvolgens zullen behandeld worden de Franse Association Foncière Urbaine en de Duitse Sanierungsgemeinschaft. Association Foncière Urbaine (Frankrijk) De wettelijke regeling van de A.F.U. (Association Foncière Urbaine) dateert uit 1967. De huidige regeling is opgenomen in de Code de Purbanisme, en is vrij recent nog gewijzigd (1985). De A.F.U. is een samenwerkingsvorm tussen eigenaren van onroerend goed in een bepaald gebied met als doel gezamenlijk de realisatie van een projekt ter hand te nemen. Door deze samenwerking kan onteigening worden voorkomen en kunnen financiële voordelen worden behaald. Er bestaan drie vormen van een A.F.U.: een A.F.U. du remembrement (verkave ling), een A.F.U du groupement de parcelles (perceelsclustering met als doel bepaalde projektontwikkeling mogelijk te maken) en een A.F.U. de la restaura- tion immobilière (renovatie). De A.F.U. kan als vrijwillig samenwerkingsverband opgericht worden (A.F.U. libre). Er is in dit geval sprake van een privaatrechtelijke samenwerkingsvorm. Daarnaast kan de A.F.U. via een officiële procedure worden ingesteld door de Commissaire de la Republique (er is dan sprake van een Association autorisée: een publiekrechtelijke samenwerkingsvorm). Een verzoek tot instelling kan komen van de (meerderheid) van de eigenaren of van de lokale overheid. Voorafgaande aan de beslissing wordt een openbaar onderzoek gehouden. Ook vindt een stemming onder de eigenaren plaats, waarbij 2/3 van de eigenaren èn de oppervlakte voor de instelling moet stemmen. In de regeling van voor 1985 was dit 3/4. De eigenaren die niet mee willen doen hebben een zogeheten "droit de délaissement". Zij worden dan schadeloos gesteld op onteigeningsbasis. Wel moeten ze binnen een maand aangeven gebruik te willen maken van dit recht. Tenslotte is er een mogelijkheid om een A.F.U. verplicht op te richten (Asso ciation forcée) door de Commissaire de la Republique. In de praktijk is er veel terughoudendheid ten aanzien van deze vorm. De président, de voorzitter van de A.F.U., is verantwoordelijk voor de uitvoe ring. Hij kan op basis van een contract zich laten bijstaan door een technicus. In de praktijk blijkt dit vaak een "géomêtre expert". Sinds 1985 zijn er een aantal veranderingen in de wettelijke regeling van de A.F.U. aangebracht, waardoor de rol van de gemeente is versterkt. Ingeval van de aanwezigheid van een goedgekeurd Plan d'occupation de sol (soort bestem mingsplan) is goedkeuring door de gemeente verplicht, anders hebben de 305

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 328