uitvoeringspraktijk in de stadsvernieuwing is dat de uitvoering niet door de (gemeentelijke) overheid plaatsvindt, maar is overgedragen aan een uitvoe ringsorgaan, met extra bevoegdheden. De volgende vormen worden hier beschreven: de Duitse Sanierungstrager en de Franse Société d'Economie Mixte Locales. Sanierungstrager (B.R.D.) Een Sanierungstrager is een instantie die wordt aangewezen om (een deel van) de uitvoering van een stadsvernieuwingsprojekt ter hand te nemen. De gemeente besteedt een deel van haar taak uit. De mogelijkheid hiertoe is opgenomen in het Baugesetzbuch. Een aantal specifieke taken kan pas worden uitbesteed indien de Sanierungstrager een officiële erkenning (Bestatigung) heeft. Dit is in Nederland vergelijkbaar met een toegelaten instelling in het kader van de Woningwet. De taken waarvoor een Bestatigung verplicht is zijn: - verwerving van grond en andere rechten; - beheren van geld voor de Sanierung (gemeentelijk stadsvernieuwingsbudget); - Ordnungsmassnahmen en Baumassnahmen die aan de gemeente zijn voor behouden. Zowel profit als non-profit organisaties kunnen als Sanierungstrager ingescha keld en erkend worden. De uitbesteding wordt in een schriftelijke overeenkomst vastgelegd. Geregeld worden in ieder geval de taak en de vergoeding. Daarnaast worden afspraken gemaakt over de bevoegdheden van de gemeente, zoals de mogelijkheid tot het geven van aanwijzingen. Zo'n aanwijzing kan bijvoorbeeld voorrangsregels inhouden ten aanzien van de uitgifte van percelen in het stadsvernieuwingspro ces. In de praktijk is het mogelijk dat een Sanierungstrager de planning van een projekt maakt, de Ordnungsmassnahmen uitvoert, het sociale plan opstelt, voor herhuisvesting van de bewoners zorgdraagt, uiteenzettingen met de betrokkenen organiseert en de planning maakt van de bouwtechnische maatregelen en deze controleert. Société d'Economie Mixte Locales (Frankrijk) Een uitvoeringsvorm uit Frankrijk is de zogeheten Société d'Economie Mixte Locales (S.E.M.L.). Deze wettelijk geregelde organisatie, kan op verschillende terreinen actief zijn. Er zijn drie hoofdterreinen te onderscheiden: bouw (con struction), ruimtelijke ordening (aménagement) en diensten (beheer: exploita tion des services publics). Een S.E.M.L. kan worden ingesteld als er een lokaal maatschappelijk nut mee 307

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 330