is gediend, waar het particulier initiatief onvoldoende aan tegemoet komt. Het initiatief tot oprichting van een S.E.M.L. kan zowel van publieke als van private zijde komen. In een S.E.M.L. werken publieke en private partijen samen; aan publieke zijde kunnen dit zowel régions, départements, communes als een bundeling daarvan (collectivités territoriales) zijn. De wettelijke regeling van de S.E.M.L. dateert uit 1954; in 1983 zijn enige belangrijke amendementen in de wet opgenomen, waardoor de positie van de lokale overheden (verplicht) is versterkt. De organisatie valt onder het vennootschapsrecht en is georganiseerd volgens de regels van een société anonyme. De lokale overheid heeft minstens de helft van het aandelenkapitaal in handen (max 80%), en de meerderheid in de vertegen woordigende organen. De S.E.M.L. is een publiekrechtelijke organisatie. In art 300-4 van de Code de PUrbanisme wordt bepaald dat de S.E.M.L. op verschillende terreinen met "les collectivités territoriales" kan samenwerken. Naast de meer algemene vorm van convention (een soort overeenkomst), kan de samenwerking op basis van een concession plaats vinden. In dit laatste geval kan door de S.E.M.L. van publiek rechtelijke bevoegdheden als onteigening en het voorkooprecht gebruik worden gemaakt. In beide gevallen is het sinds 1983 verplicht om een contract op te maken (art 5 van de wet), waarin verplicht een aantal elementen met betrekking tot de uitvoering moeten worden geregeld. Deze betreffen onder andere het (maatschappelijk) doel van het contract, duur, afspraken over winst en verlies, de verantwoordelijkheden van de partners in het bijzonder met betrekking tot het financiële plan, bepalingen met betrekking tot mogelijke geschillen en eventuele gevolgen van een (vroegtijdige) beëindiging van de samenwerking. praktijkmogelijkheden Uit onderzoek blijkt dat vooral in kleine en middelgrote steden in de B.R.D. veel gebruik wordt gemaakt van de Sanierungstrager. Nog veel vaker wordt een Sanie rungstrager op deelterreinen ingezet. Overigens kan de voorkeur van gemeenten voor het inzetten van een Sanie rungstrager gedeeltelijk verklaard worden uit het bijdragesysteem van de Bundesregierung. De organisatiekosten van een projekt worden alleen vergoed als dit wordt uitbesteed. Bij uitvoering in eigen beheer komen deze niet voor een bijdrage in aanmerking. De S.E.M.L. wordt vrij vaak bij stedelijke projekten in Frankrijk toegepast. Daarbij werd de rol van de lokale overheid steeds minder belangrijk, waardoor er kritiek kwam op deze vorm van oneerlijke concurrentie. In 1983 zijn mede daarom de al eerder geschetste wijzigingen aangebracht, waardoor de rol van de lokale overheid versterkt is. Beide figuren lijken interessante mogelijkheden te bieden voor een contracts- gewijze uitvoering met meer zekerheid voor de betrokkenen en toch de mogelijk- 308

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 331