heid gebruik te maken van publiekrechtelijke bevoegdheden. Meestal zal de rol van de rechthebbenden zelf echter beperkt zijn, al hoewel de Franse S.E.M.L. wel mogelijkheden biedt tot participatie van de rechthebbenden als aandeel houders. Voor beide vormen geldt dat geen extra (nog niet eerder wettelijk geregelde) bevoegdheden worden toegekend. Slotopmerkingen Het valt op dat er in de onderzochte landen (met name in de B.R.D. en in Frankrijk) veel aandacht is voor de uitvoering van de stadsvernieuwing. In Nederland wordt de uitvoering grotendeels aan lokale initiatieven overgelaten en de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing heeft een belangrijk deel van de oorspronkelijk bedoelde uitvoeringsgerichtheid verloren. In de onderzochte landen is daarentegen de aandacht van de wetgever voor de realisatie veel groter. Verder valt op dat bij een aantal vormen de publiekrechtelijke bevoegdheden dichter naar de betrokkenen worden gebracht. In sommige gevallen kan een publiek-private samenwerkingsvorm zelf rechtstreeks gebruik maken van publiekrechtelijke dwangmaatregelen. Voorbeelden hiervan zijn de S.E.M.L. in het geval sprake is van een concession en de A.F.U. ten aanzien van niet gewillige eigenaren in Frankrijk. Daarnaast kan de Sanierungstrager in de B.R.D. gebruik maken van publiekrechtelijke bevoegdheden (in naam van de gemeen te). Nederland kent ook de mogelijkheid om publiekrechtelijke bevoegdheden dichter bij de betrokkenen te brengen door het instellen van bepaalde publiek rechtelijke samenwerkingsverbanden (bijvoorbeeld commissie ex art 61 van de Gemeentewet). Van deze vormen wordt tot nu toe echter weinig gebruik gemaakt. In geen van de onderzochte landen is een vorm gevonden die volledig is te vergelijken met het Nederlandse model voor stedelijke herverkaveling. Op basis van het functioneren van de onderzochte vormen zullen dus nooit rechtstreeks conclusies getrokken kunnen worden voor de Nederlandse situatie met betrek king tot de wenselijkheid van de voorgestelde regeling. De echte herverkavelings gedachte in de zin van het kunnen omzeilen van onteigening (en tusseneigen- dom) is nog het meest herkenbaar bij de Duitse Umlegung en de Franse A.F.U.. Opgemerkt moet worden dat de vormen zoals in deze bijdrage zijn beschreven, voornamelijk vanuit een theoretische invalshoek zijn beschreven. Om goed zicht te kunnen krijgen op de mogelijkheid van de verschillende instrumenten alsmede de betekenis voor de praktijk is een meer diepgaande analyse nodig van de genoemde vormen. Het onderzoek in de werkeenheid Planologische en Juridische Geodesie zal zich 309

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 332