DYNAMISCHE GEGEVENSVERWERKING Ir. MA Salzmann Inleiding In het Snellius lustrumboek van 1985 gebruikte prof. Rummel het begrip 'dynamische geodesie' en schreef D. van Daalen tegelijkertijd over een 'Delftse School in beweging'. Inmiddels kan worden opgemerkt dat de Delftse School ook letterlijk in beweging is. De theorieën van de Delftse school werden tot op heden voornamelijk toegepast op waterpasnetten en de vlakke puntsbepaling en de metingen die daaraan ten grondslag liggen. Metingen met een waterpasinstrument, theodoliet of afstandmeter hebben een uitgesproken statisch karakter. De laatste jaren raakt de geodeet echter steeds meer betrokken bij de plaatsbepaling van bewegende objekten; een sprekend voorbeeld is de plaatsbepaling op zee. Kenmerkend voor deze dynamische plaatsbepaling is dat de plaats van het te positioneren schip of platform voortdurend verandert in de tijd. Binnen de geodesie zijn het momenteel vooral de zeegeodeten die zich met dynamische plaatsbepalingsproblemen bezig houden. Gezien de snelle ontwikkelingen in de autonavigatie zal ook op land de dynamische plaatsbepaling een belangrijke rol gaan spelen. In de literatuur spreekt men van dynamische systemen als men het schip of de auto, waarvan men de plaats wil bepalen, bedoelt. De berekeningen, om tot een positie- en snelheidsbepaling van deze systemen te komen, zijn een onderdeel van de dynamische gegevensverwerking. De nauwe relatie tussen precieze dynamische plaatsbepaling (of navigatie) en puntsbepaling is er de oorzaak van dat geodeten betrokken zijn geraakt bij de plaatsbepaling van dynamische systemen. Bovendien is gebleken dat de geodetische kennis op het gebied van de vereffeningstechniek ook goed 311

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 334