gebruikt kan worden in de dynamische gegevensverwerking. In plaats van dynamische gegevensverwerking voor geodetische toepassingen, kan men ook spreken van de 'dynamische mathematische geodesie'. In de literatuur wordt het wat wijdse begrip dynamische gegevensverwerking soms direkt geasso cieerd met filteren (en in het bijzonder het Kalman filter). De dynamische gegevensverwerking is echter veelomvattender dan filteren. Filteren - een gegevensverwerkingstechniek - moet gezien worden als het voornaamste middelmaar niet het uiteindelijke doel van de dynamische gegevensverwer king. Bij de dynamische gegevensverwerking voor geodetische toepassingen is dat doel de precieze positie- en snelheidsbepaling van bewegende meetsyste men. Verder omvat het begrip dynamische gegevensverwerking ook nog de infrastruktuur van de eigenlijke meetsystemen. Deze omvat de meetapparatuur (bijvoorbeeld kompas, GPS ontvanger) en de platformen (auto, schip) waarop deze apparatuur geïnstalleerd is. In deze bijdrage zal ik me voornamelijk beperken tot de eigenlijke gegevens verwerkingstechnieken en in het bijzonder het (Kalman) filter. In het onder zoek op het terrein van de dynamische gegevensverwerking bij de werkeenheid Mathematische Geodesie ligt namelijk het zwaartepunt bij de vereffenings- technische kant van de gegevensverwerking en de kwaliteitsbeschrijving van de diverse filtermethoden. Men kan filteren opvatten als vereffenen met tijdsaf hankelijke onbekenden. Deze tijdsafhankelijkheid wordt gemodelleerd met behulp van een zogenaamd dynamisch model (hierin schuilt een belangrijk verschil met de 'klassieke' vereffeningstheorie). In een dynamisch model kan men bijvoorbeeld de bewegingsvergelijkingen van een schip modelleren. Voordat nader op het onderzoek wordt ingegaan, zal eerst een kort overzicht van de toepassingen van de dynamische gegevensverwerking gegeven worden. Vervolgens worden enige begrippen uit de filtertheorie besproken en wordt het verband tussen de vereffenings- en filtermethoden gelegd. Toepassingen Het belangrijkste toepassingsgebied van de dynamische gegevensverwerking is de navigatie. De eerste belangrijke toepassing vond het (Kalman) filteren in het begin van de zestiger jaren in de ruimtevaart met de baanberekening van satellieten en de navigatie van ruimtecapsules (Apollo-projekt). De navigatie is nog steeds het belangrijkste toepassingsgebied van de dynamische gegevens verwerking, maar tegenwoordig is ook de gegevensverwerking in bijvoorbeeld de grondwaterbeheersing, de meteorologie en het elektriciteitstransport deels op filtertechnieken gebaseerd. In de geodesie is de dynamische gegevensver werking voornamelijk van belang voor: 312

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 335