tijdstip (yk). De matrix Kk is de versterkingsmatrix (gain matrix). In het Kalman filter neemt de grootheid (y^A^j^) een centrale plaats in en wordt het voorspelde residu (predicted residual of innovation) genoemd. Het voorspelde residu is het verschil van de waarneming en de voorspelde waarneming en bevat derhalve de nieuwe informatie in de laatste waarneming. Deze informatie wordt gewogen met de versterkingsmatrix die (indirekt) een funktie is van de systeemruis (Qd) en de waarnemingsruis (Qy). Als de systeemruis veel groter is dan de waarnemingsruis zal men er vanzelfsprekend naar streven de innovaties in de measurement update zwaar te laten meewe gen; men heeft dan immers weinig vertrouwen in de prediktie. In het omge keerde geval heeft men juist weinig vertrouwen in de nieuwe informatie. De versterkingsmatrix benadert dan een nul-matrix en de gefilterde toestand wijkt nauwelijks af van de voorspelde toestand. Onderzoek In het onderzoek bij de werkeenheid Mathematische Geodesie is voor het eerst konsekwent een kleinste kwadraten opzet van de Kalman filtertheorie gevolgd. Dit maakt de toepassing van de Delftse precisie, toetsings- en betrouwbaarheidstheorie in de dynamische gegevensverwerking mogelijk. Aangezien filters bijna uitsluitend voor real-time toepassingen worden ge bruikt, is de real-time detektie van fouten of blunders in de waarnemingen van het grootste belang. Een verschil met de 'klassieke' vereffeningsmethoden is dat direkt aktie moet worden ondernomen. De dynamica van het meetsysteem maakt overmeten bovendien onmogelijk. Dat laatste is niet zo erg; er zijn immers op gezette tijden weer nieuwe waarnemingen beschikbaar en men kan met behulp van het dynamisch model waarnemingsloze periodes overbruggen. Afwijkingen van het nominale model (de nulhypothese) kunnen worden gedetekteerd met behulp van toetsen. Mogelijke afwijkingen worden geformu leerd als zogenaamde alternatieve hypothesen. Filtermethoden vereisen bijzondere toetsingsstrategieën. Voor een goede betrouwbaarheidsbeschrijving moet men namelijk, behalve de gebruikelijke alternatieve hypothesen (een fout in een enkele waarneming), ook alternatieve hypothesen opstellen voor afwijkingen in het dynamisch model of zelfs het volledige falen van (een deel van) een meetsysteem. Vaak hebben deze hypothesen betrekking op meerdere tijdstippen. Gebaseerd op de kleinste kwadraten opzet is er inmiddels een nieuwe, opzienbarende toetsingsprocedure voor het filteren ontwikkeld. Het bijzondere is dat de procedure geheel rekursief is en dus relatief eenvoudig in het rekursieve Kalman filter kan worden ingepast. De procedure bestaat uit drie onderdelen. Allereerst wordt er in de detektie fase gekeken of het model geformuleerd onder de nulhypothese voldoet. Is dit niet het geval dan wordt 317

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 340