singsmethoden. Toekomst Het verband tussen kleinste kwadraten vereffening en (Kalman) filters maakt een permanente bijdrage aan de dynamische gegevensverwerking door geodeten mogelijk. In deze bijdrage heb ik mij beperkt tot de vereffenings- technische aspekten van de dynamische gegevensverwerking. Het is duidelijk geworden dat op het gebied van de gegevensverwerkingstechnieken de geodeet een belangrijke bijdrage kan leveren. De bijdrage van de geodeet beperkt zich echter niet tot de gegevensverwerking pur sang. Gezien zijn kennis op het gebied van meetsystemen kan de geodeet ook in belangrijke mate bijdragen aan het ontwerp van geïntegreerde navigatiesystemen. Men hoeft alleen al te denken aan de enorme kennis die op het gebied van GPS binnen de geodesie aanwezig is. Bovendien zijn er tal van geodeten die in de praktijk al met dynamische gegevensverwerking van doen hebben. Tegenwoordig worden geïntegreerde navigatiesystemen voornamelijk op zee gebruikt. Op land heeft men al enige ervaring met traagheidsnavigatiesystemen. In de toekomst zullen de toepassingen op land echter steeds belangrijker worden. In de dynamische gegevensverwerking zal de geodeet onherroepelijk in kontakt komen met specialisten uit andere vakgebieden. Navigatiesystemen worden veelal ontwikkeld door elektrotechnici; voor veel toepassingen in de navigatie krijgt men in de toekomst te maken met elektronische kaarten waarvoor database technieken een belangrijke rol spelen. Doel van de (mathematisch) geodeet moet, mijns inziens, zijn het gebruik van geavanceerde en verantwoorde gegevensverwerkingstechnieken in de dynami sche gegevensverwerking te propageren en deze technieken ook daadwerkelijk te implementeren. In het belangrijke toepassingsgebied van de navigatie zal deze implementatie resulteren in zogenaamde 'black bo^ systemen; voor de gebruiker (bijvoorbeeld de automobilist bij autonavigatie) zal de eigenlijke gegevensverwerking onzichtbaar blijven. Dit stelt echter ook zeer hoge eisen aan de vereffeningstechniek. Fouten moeten niet alleen worden gedetekteerd, maar ook automatisch worden gekorrigeerd, een aspekt dat in de geodesie nog niet erg veel aandacht heeft gekregen. Kortom, er is nog genoeg werk te doen. 319

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 342