Voorbeelden van symmetrische gebouwen, beelden en vloeren wanddecoraties gaan zelfs terug tot enkele duizenden jaren voor Christus. Het streven naar symmetrie, wat we bovendien associëren met perfectie, zien we door de eeuwen heen het sterkst terug komen in de verschillende 'godshuizen', zoals de Griekse en Egyptische tempels en de Romeinse en Gotische kathedralen. Ook in de natuur zijn veel zaken symmetrisch, zoals de bladeren van planten en bomen en het menselijk lichaam, waarvan met name de ledematen een sterk symmetrisch gedrag vertonen. De vorm van het menselijk lichaam is dan ook al eeuwen lang onderwerp van studie. We zien dit bijvoorbeeld terug in het werk van beroemde kunstenaars als Leonardo da Vinci en Albert Dürer. Wellicht de meest perfecte voorbeelden van symmetrische structuren in de natuur worden echter gevormd door sneeuwkristallen (zie figuur 1). De Euclidische geometrie, met het later door Descartes geïntroduceerde coördi naatsysteem, vormde de basis voor de morfologie (vormleer) en daarmee het handvat voor een wiskundige beschrijving van het begrip symmetrie. In de meetkun de wordt symmetrie met behulp van de zogenaamde groepentheorie beschreven. Een symmetrie is daarbij gedefinieerd als een groep, die door een 1-op-l relatie op zichzelf kan worden geprojecteerd met behoud van bepaalde eigenschappen (zie onder andere [4] en [10]). In de groepen theorie kan onderscheid gemaakt worden tussen twee vormen van symmetrie: 1. Rotatie-symmetrie. 2. Reflectie-symmetrie. Een voorwerp is rotatie-symmetrisch wanneer het voorwerp door een rotatie van 2n /N, N is een geheel getal, weer op zichzelf wordt afgebeeld. Het getal N geeft hierbij de orde van de symmetrie aan. De in figuur 2 weergegeven Toren van Pisa vormt een mooi voorbeeld van een rotatiesymmetrisch gebouw, waarin symmetrieën van verschillende orde zijn verwerkt. 322 Figuur 2: Toren van Pisa

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 345