De tweede groep wordt gevormd door voorwerpen die, naast een rotatie-symme- trie, ook een reflectie bezitten. De in figuur 1 weergegeven sneeuwkristallen vormen een illustratie van de hier bedoel de groep. Dat reflectie- en rotatie-sym- metrie niet altijd samen gaan zien we in figuur 3. De bladeren van de hier weerge geven bloem zijn wel rotatie-symmetrisch maar niet reflectie-symmetrisch. De voor ons van belang zijnde vorm van reflectieve symmetrie, zonder rotatie, wordt in de meetkunde als bilaterale symmetrie omschreven. Het menselijk lichaam is een voorbeeld van dergelijke bilaterale symmetrie. De studie hiervan (en wel in het bijzonder van het menselijk gezicht) vormde de aanlei ding voor het aan dit artikel ten grondslag liggende onderzoek (zie hiervoor [8] en [9]). Symmetrie-model Zoals uit de literatuur blijkt, kan symmetrie op verschillende manieren gedefinieerd worden. Hier zullen we nader ingaan op de bilaterale symmetrie, waarbij we ons voor de eenvoud beperken tot het twee-dimensionale geval. We gaan daarbij uit van de volgende definitie: Een twee-dimensionaal voorwerp noemen we symmetrischwanneer een helft van het voorwerp verkregen kan worden door de andere helft te spiegelen in een lijnDeze lijn noemen we de symmetrie-lijn Om het gekozen voorwerp op symmetrie-eigenschappen te kunnen bestude ren, dient het door een aantal karakteristieke punten te worden gerepresen teerd. Deze karakteristieke punten vallen in twee groepen uiteen, te weten: a. punten die zich paarsgewijs symmetrisch ten opzichte van de symmetrie-lijn bevinden (type a-punten), b. punten die zich op de symmetrie-lijn bevinden (type b-punten). Om te kunnen komen tot een wiskundige beschrijving van symmetrie dienen we de punten in coördinaten vast te leggen. De coördinaten kunnen ten 323 Figuur 3: Rotatie-symmetrie

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 346