achtergrond van Europa '92 is wildgroei niet uitgesloten (bijvoorbeeld in de markt van verwerkingssoftware), terwijl de kans geboden wordt het hier bereikte hoogwaardige niveau naar buiten uit te dragen. Gelukkig zijn een aantal Nederlandse geodetische bedrijven overleg begonnen over kwaliteitsnor men. Maar zou hier niet de inbreng van Delft van waarde zijn? Ook in de computerwereld krijgt overigens kwaliteitszorg en standaardisatie momenteel veel aandacht (zie bijv. [18]). Tot dusver heb ik niets gezegd over de tweede - net zo belangrijke - poot van de geodetische praktijk, de juridisch-administratieve richting. Als buitenstaan der zou dat ook niet kunnen; ik volg de ontwikkelingen op afstand. Toch wil ik een paar woorden zeggen over de geo-informatica of zoals de heer Groot, de voormalige Delftenaar, nu in leidende positie in Canadese overheidsdienst, het graag noemt "geomatics" [19]. Natuurlijk leent zich bijna geen ander vak zo goed voor de computer als geodesie. De moderne mogelijkheden van gege vensopslag, grafische presentatie en snelle verwerking bieden ongekende mogelijkheden. Men zou bijna verrast kunnen zijn, dat pas nu LIS en GIS systemen zo in de belangstelling komen. Men beweert, dat dit de toekomst is. Dit komt overeen met de verwachting, dat wij steeds meer een informatie maatschappij worden, zoals Sir Alexander King dit tijdens de uitreiking van de Erasmusprijs 1987 formuleerde [20]. Als dit zo is, wat is dan op zichzelf beschouwd de achtergrond van deze ontwikkeling, toch niet het laten ontstaan van grote gegevensverzamelingen. Wij wiUen steeds complexere processen leren begrijpen, gebruikmakend van liefst alle beschikbare informatie, die in verbinding staat met het onderzochte fenomeen. Primair staat het proces, dat wij beter willen leren begrijpen, het informatiesysteem is alleen een nood zakelijke voorwaarde. Bovendien is de opgeborgen informatie alleen dan van waarde als ook op grote schaal zorgvuldig en kwaliteitsgericht ermee om gegaan wordt. Ook hier zou het geodetische geweten menig voorspelbare foute ontwikkeling kunnen voorkomen. Het is verheugend dat, binnen de Rijkscommissie, overleg tussen deskundigen over deze problematiek gaande is. Samenvattend is mijn verwachting, dat ingrijpende veranderingen, die reeds veertig jaar geleden voor het wetenschappelijk onderzoek een omwenteling betekenden, nu de dagelijkse praktijk ingrijpend zullen veranderen. Dit zal het gezicht van de geodesie aanzienlijk beïnvloeden, taken zullen verschuiven, sommige gevaren voor de geodetische ethiek zijn aan het ontstaan. De traditionele geodetische kern dreigt verloren te gaan, zie afbeelding 5. Er komen echter veel nieuwe omvangrijke uitdagingen boven de horizon, die wij allen moeten durven aanpakken en waar de specifieke geodetische inbreng zeer wenselijk is. Beslissend zal zijn of het ons lukt geodesie als een, weliswaar veranderd, maar duidelijk herkenbaar vak uit te dragen. De tijd zal het leren. 11

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 34