We hebben er hierbij voor gezorgd, dat de assen van het x-,y- stelsel en die van het u-,v-stelsel nagenoeg parallel liepen, zodat we tijdens het lineariseren van (2) konden aannemen, dat de hoek y benaderd gelijk was aan nul. Als benaderde waarde voor de translatie in de x-richting nemen we de x-coördi- naat van punt 23. Bovendien zijn alle punten in de y-richting getransleerd over de y-coördinaat van punt 23. Als variantiematrix is een geschaalde eenheidsmatrix gebruikt, waarbij de variantiefactor a2 =0.0067 cm2 ontleend werd aan de gegevens van de fabri kant met betrekking tot de precisie van de digitizer. De hiermee bepaalde kleinste-kwadraten correcties werden vervolgens aan de globale symmetrie- toets onderworpen. Zoals in Delft gebruikelijk, werd tevens een op de fa- methode van toetsen gebaseerde kwaliteitsanalyse uitgevoerd. algemeen globaal 1-dimensio- naal berekend m 38 n 21 yo= 0.80 Ao=17.0749 a =0.0864 Fa=l.4933 a =0.0010 Na=3.2906 T =1.3517 ♦AANVAARD* Het zou te ver voeren om hier de vereffening, toetsing en kwaliteitsanalyse uitgebreid te bespreken. We beperken ons daarom tot de belangrijkste resultaten. De globale symmetrie-toets leidde, zoals we in tabel 2 kunnen zien, tot aanvaarding en daarmee accepteren we de nulhypothese: "Het Snelliuslogo is (binnen de meetnauwkeurigheid) symmetrisch". Daar het hiervoor gevonden resultaat te verwachten was, hebben we de in figuur 6 weergegeven situatie eveneens opgemeten. De vervolgens uitgevoerde vereffening en toetsing leidde tot royale verwerping van de nulhypothese (T 33.7359 bij een kritieke waarde van 1.4933). Uit de eveneens getoetste conventionele alternatieve hypotheses viel echter niet op te maken wat de mogelijke oorzaak van verwerping is geweest. We zullen dus een aantal, realistische, alternatieve hypotheses moeten definiëren en hieruit de meest waarschijnlijke hypothese kiezen. 329 Tabel 2: Toetsgegevens onder HO

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 352