Daarnaast is de detailmeting zelf omslachtig omdat op ieder te meten detailpunt eveneens een meetmerk (prisma) moet worden opgesteld. Dit vraagt om een uitgebreide meetploeg waarbij de organisatie van de meting in het terrein een essentieel bestanddeel van de meting is. Ja, maar zult u zeggen, er is toch fotogrammetrie! Fotogrammetrie geeft echter juist in gebieden met dichte bebouwing ook problemen van vooral technische aard. Men denke bijvoorbeeld aan hoogopgaande bebouwing in smalle straten in relatie tot het benodigde aantal luchtfoto's, en de daarmee gemoeide kosten voor gedetailleerde opnamen op grote schaal. Niet alleen de methodiek van topografische gegevensverzameling maar ook de produktiviteit ervan is niet probleemloos: in de huidige situatie blijken toenemen de problemen op te treden om éénmaal gemeten en in digitale vorm aanwezige gebieden redelijk actueel te houden tegen redelijke kosten. Dit soort metingen in stedelijk gebied is daarmee bewerkelijk en dus duur, bovendien lastig te plannen. Niet in de laatste plaats omdat het flexibel "overlopen" van medewerkers van binnen- naar buitendienst of omgekeerd een lastige zaak is, onder andere gelet op de toch wel grote functionele verschillen tussen de daarbij betrokken functionarissen. Bovenstaande in aanmerking genomen en de nog steeds toenemende verkeersdrukte in de steden maakt dat we de huidige werkwijzen kunnen kwalificeren als: "toenemend duur", "omslach tig", "tijdrovend", en door dat alles als "laag-produktief' en daarmee vaak "niet- actueel". Daarnaast is de presentatie van de informatie altijd tweedimensionaal gebleven. Dit ondanks de fantastische technische mogelijkheden, zoals interactieve grafische systemen, waarover men thans kan beschikken. Geachte lezer, nu zult u zeggen dat zal allemaal wel, jammer dan. So what? Welnu: veel van deze bezwaren zouden kunnen worden vermeden wanneer men de werkwijze volgens het CASSPAR-concept volgt. Hierbij worden snelle buitenopnamen gemaakt vanuit een rijdend voertuig, en vervolgens worden deze binnen bemeten en verwerkt. Het CASSPAR concept CASSPAR is een acroniem voor: "Computer Aided Surveying using Scanned PAnoramic Registrations" Digitale fish-eye opnamen (360 graden rondom) zijn hét kenmerk van deze CAS methode. 335

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 358