Daarnaast wordt het concept gekenmerkt door: het gebruik van nieuw te ontwikkelen werkstations, mobiel en stationair; (stationair weliswaar gebruikmakend van commercieel verkrijgbare onderdelen) de inzet daarbij van de nieuwste technologische hulpmiddelen op optisch, elektronisch en, vooral ook daardoor, informatie-technologisch gebied; het gebruik van nieuw te ontwikkelen software in geodetisch/informatie technologisch opzicht; hoge produktiviteit en gebruikersvriendelijkheid. Het CASSPAR-concept verplaatst het meten dus naar binnen, nadat alleen nog snelle buitenopnamen (rijdend gemaakt) nodig zijn. Bovendien laat CASSPAR optimalisering van de metingen toe terwijl men meet met behulp van een grafisch scherm. Voor het eerst zal het daarmee mogeüjk worden om interactief met de computer tot optimale resultaten te komen. Bovendien snel, zeer produktief en betrouwbaar. Goed, met het mobiele opname systeem wordt dus door bebouwd gebied gereden en worden er, steeds na elkaar, opnamen gemaakt. Op iedere opname komt de gehele omgeving voor. Dit is op zich voor te stellen, niet waar, maar zult u zich afvragen: hoe werkt dat dan? Met name de meetkundige achtergrond van de coördinaatbepaling, bijvoorbeeld van op een kaart af te beelden punten, zal u als geodeet of betrokkene bij landmeetkunde en geodesie interesseren. Zoals u wellicht weet kan men om een punt in coördinaten te bepalen, de methode van voorwaartse insnijding gebruiken, als tenminste twee punten vooraf in coördinaten bekend zijn. Vanuit een (bekende) basis kunnen vele andere punten in coördinaten worden vastgelegd, de waarnemingen worden daarbij gevormd door vier richtingen zoals in de onderstaande figuur zijn aangegeven. 336 f >«- v 6-"" 1A Basispunt, vóóraf in coördinaten bekend C detailpunt in coördinaten te bepaJen Figuur 1: voorwaartse insnijding

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 359