dynamische driedimensionale beelden van bebouwde en onbebouwde gebieden te presenteren. Aan bestaande technieken hiervoor, de huidige terrestrische metingen, kleven nog al wat bezwaren zoals we zagen. Ook toepassing van fotogrammetrie in met name dicht bebouwd stedelijk gebied kent duidelijke beperkingen. Aan het voorafgaande kan voor wat de fotogrammetrie betreft nog worden toegevoegd dat er in Nederland slechts gedurende een beperkt aantal dagen per jaar opnamen van voldoende kwaliteit vanuit de lucht kunnen worden gemaakt. Moeilijkheden zoals geschetst zijn niet te verwachten als men volgens de CASSPAR-werkwijze handelt. CASSPAR kan bij uitstek worden gebruikt in gecompliceerd stedelijk gebied met vrij smalle straten en hoog opgaande bebouwing. CASSPAR zal naar verwachting inzetbaar zijn ten behoeve van onder andere: de vervaardiging van digitale driedimensionale topografische gegevensbe standen; de vervaardiging van grootschalige kaarten (zeer gedetailleerde kaartin- houd); bij houdingsmetingen; gedetailleerde naverkenning van (lucht-) fotogrammetrische kaarteringen; genereren van 3D dynamische beelden of simulaties. Nogmaals, bij dit alles behoeven de plaatscoördinaten van de opnameplaatsen dus niet bekend te zijn, en dat is met name in de praktijk van landmeten en geodesie, vooral ook voor wat betreft de detailmeting volkomen nieuw. Teneinde te komen tot al rijdend opgenomen discrete digitale beelden welke binnen geheel digitaal kunnen worden verwerkt is een meerjarig projectplan opgesteld. Dit projectplan voor de totale ontwikkeling van CASSPAR omvat de volgende vijf stappen: A. de ontwikkeling tot prototype en demonstratiemodel van zowel het stationaire als mobiele gedeelte van de fotografische variant genaamd FRANK, en het opdoen van langdurige ervaring daarmee; B. op grond van de opgedane ervaringen vaststellen van de definitieve specificaties van het mobiele en stationaire gedeelte, gericht op volledig digitaal werken; C. ontwerp en bouw van het definitieve digitale prototype van CASSPAR mobiel; D. ontwerp en bouw van het definitieve digitale prototype van CASSPAR stationair; E. marktgerichte ontwikkeling en bouw van applicatiepaketten. De huidige activiteiten zijn thans geheel gericht op realisering van stap A, het FRANK systeem. 339

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 362