Het uitwerksysteem bevat minstens telkens twee foto's, waarin de operator gelijke objectpunten bij elkaar kan zoeken. De posities van deze punten worden via de interface, samen met een codering, doorgestuurd naar de microcomputer. Deze draagt zorg voor besturing, controle, opslag van de metingen en visualise ring. In de figuur 5 wordt een overzicht gegeven van het nieuwe prototype uitwerksysteem, zoals momenteel wordt getest. Het uiteindelijke digitale topografische gegevensbestand wordt geleverd door het rekensysteemdat waarnemingen, die door het uitwerksysteem geproduceerd zijn, controleert en vereffent, en coördinaten berekent. Het rekensysteem is zowel voor twee- als driedimensionale verwerking geschikt. De programmatuur is gebaseerd op het algemene rekensysteem voor geodetische netwerken (SCAN-II), dat bij de Faculteit der Geodesie ontwikkeld werd. De toepassing ervan voor het systeem FRANK is grotendeels gereed. Er werden reeds proefberekeningen uitgevoerd. Aansluitend op de met FRANK verkregen coördinatenwolk wordt een edit- systeem ontwikkeld. Met het editsysteem worden per gemeten punt de benodigde (karto-)grafische coderingen toegevoegd. Het FRANK eindprodukt kan hiermee op papier worden gevisualiseerd en ook in bestandsvorm worden geleverd. Het editprogramma sluit aan bij alle voorkomende kaartopmaaksystemen welke een gebruiker eventueel nog zou willen toepassen voor het toevoegen van bijvoor beeld teksten. De operator ziet bij het editen ter oriëntering altijd 3 (door de operator te kiezen en te roteren delen van) FRANK foto's. In het kaartbeeld is daarbij voor de operator gevisualiseerd op welke plaatsen de drie foto's gemaakt zijn en in welke richting iedere foto aanschouwd wordt. Door dit editprogramma kunnen niet alleen puntenwolken worden geleverd maar ook verschillende tussen- produkten, tot zelfs een complete kaartplot. Huidige werkzaamheden Om de groei van met name FRANK te verzekeren is een veelheid van activiteiten ontplooid. Hieronder volgen een aantal van die werkzaamheden van de FRANK R&D groep, dit is echter geen uitputtende opsomming: ontwerp en bouw van het prototype mobiele systeem; herontwerp en bouw van het uitwerksysteem van functiemodel tot prototype; voorbereiding, uitvoering en evaluatie van test- en calibratiemetingen; onderzoek nam de variantie/covariantie structuur binnen het FRANK formulesysteem; het uitvoeren van pixeltransformaties om de cirkelvormige fish-eye beelden te transformeren naar rechtopstaande beelden. 342

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 365