De huidige oplossing bestaat uit een combinatie van elektronische waterpassen (lineaire versnellingsmeters), standregelingselektronica en registratie-elektronica. Hiermee moet nog ervaring worden opgedaan. Het zal echter duidelijk zijn dat stabilisatie van de camera bij rijdend voertuig aanzienlijk gecompliceerder zal zijn dan thans. Immers naast de (versnelling van) de zwaartekracht gaan dan ook de bewegingen, casu quo de versnellingen van het voertuig in toenemende mate een complicerende rol spelen. De toe te passen versnellingsmeters meten nu behalve de zwaartekracht component ook de component(en) van de beweging. Het zal er bij het ontwerp dus om gaan de diverse componenten op een verantwoorde en toch ook betaalbare wijze van elkaar te scheiden casu quo te corrigeren en/of te registreren. Hier zal via processing van de verschillende versnellingssignalen en toepassing van moderne (versnellings-) meettechnieken, zoals bijvoorbeeld door middel van optische gyro's, moeten worden nagegaan of aan de doelspecificaties kan worden voldaan. Een ander risico dat hiermee is verbonden betreft de registratie van de benaderde oriëntering van de camera tijdens de opname in het horizontale vlak. Deze registratie is nodig met beperkte precisie, voor de geodetisch/landmeetkun- dige berekeningen, ten einde over benaderde waarden van de coördinaten te kunnen beschikken. Voor de oplossing hiervan wordt gedacht aan toepassing van een betaalbaar eenvoudig navigatie systeem, zoals onlangs door een fabrikant op de markt is gebracht. Onderzocht wordt of deze eenvoudige systemen voldoende nauwkeurig zijn, zo niet dan zal wellicht een eigen ontwikkeling moeten plaatsvinden. Beeldbewerking Bij de registratie van straatwandbeelden moeten enorme hoeveelheden data op een medium opgeslagen worden. In de technische beschrijving van het mobiele systeem wordt een maximale hoeveelheid van 48 Mbyte per beeld genoemd (drie keer 4000 x 4000 pixels, 8 bits per pixel). Het loont dus zeer de moeite te trachten deze hoeveelheid data te comprimeren. Een datacompressie systeem zal deel uit moeten maken van het mobiele camerasysteem: voordat de gegevens opgeslagen worden, moet de hoeveelheid zoveel mogelijk teruggebracht worden. Hierbij moet natuurlijk een afweging gemaakt worden tussen het vergroten van de datareductiefactor en het toestaan van een lagere nauwkeurigheid van het meetsysteem. De compressie zal zeer snel uitgevoerd moeten worden, in het ideale geval gesynchroniseerd met het opnemen van de beelden. Dan is hiervoor geen apart beeldgeheugen vereist. Daarnaast zal in het stationaire systeem de datadecompressie plaats moeten vinden: het gecomprimeerde beeld moet weer in een standaard formaat teruggebracht worden voor presentatie op een beeldscherm. 346

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 369