Een aantal mogelijke datacompressie bewerkingen zijn: het weglaten van die gedeelten van het beeld die later niet in de metingen betrokken worden (bijvoorbeeld de lucht); het detecteren van vlakken die weinig informatie bevatten (egale vlakken) gevolgd door het verkleinen van de hoeveelheid informatie die het vlak representeert; het combineren van 3 kleurenbeelden (van ieder 8-bits) naar 1 beeld, waarin de voorwerpen door minder dan 24 bits weergegeven worden. De totale hoeveelheid data kan hiermee naar schatting met minimaal 10% en met maximaal een factor 10 verminderd worden. Op het gebied van de datacompressie moet verder zowel naar ontwikkelingen op het gebied van de algoritmen gekeken worden als naar ontwikkelingen op het gebied van de hardware. De verwachting is dat op korte termijn speciale VLSI-chips beschikbaar komen, die de datacompressie methoden hardwarematig ondersteunen. Deze ontwikkelingen komen voort uit het marktonderzoek op het gebied van de High Definition TV, de vergader-TV en de video-phone. Algoritmisch kunnen twee klassen onderscheiden worden: Intra-frame codering: compressie binnen een frame; Inter-frame codering: compressie van opeenvolgende beelden. De intra-frame codering is met name gericht op de zogenaamde transformcoding. Hierbij wordt het hele beeld of gedeelten van het beeld naar een ander domein getransformeerd (bijvoorbeeld fourier). In dit domein wordt vervolgens het beeld met minder bits beschreven (bijvoorbeeld minst voorkomende casu quo significante frequenties weglaten). Bij de inter-frame codering wordt een aantal methoden toegepast: DPCM: het volgende beeld wordt voorspeld en het verschil opgeslagen; Frame difference: het verschil tussen opvolgende beelden wordt opgesla gen; Motion detection: hierbij worden bewegende en stilstaande gedeelten afzonderlijk behandeld. Nagegaan dient te worden in hoeverre een van de bovengenoemde methoden zinnig kan worden toegepast. Tevens zal bekeken moeten worden in hoeverre de beeldvervormingscorrectie en de contrastcorrectie eerst nodig zijn. Na toepassing van deze correcties zou mogeüjk de beeldcompressie eenvoudiger kunnen zijn. 347

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 370