lossen. Een derde vorm van informatie, die uit digitale beelden kan worden gewonnen, is een classificatie van de opgenomen objecten. Bekend zijn hier de remote sensing technieken om uit multi-spectrale satellietbeelden het landgebruik (grasland, bos, bebouwd, etcetera) te bepalen. Naast deze classificatie op grond van radiometrie en textuuranalyse, kan men ook objecten herkennen en lokaliseren door hun geometrische eigenschappen te vergelijken met die van verschillende objectmodellen. In deze bijdrage wil ik een paar toepassingen van deze objectherkenning met een korte beschrijving van de herkenningsmethoden presenteren. Objectherkenning Een objectherkenningssysteem neemt als invoer een digitaal beeld en geeft als uitvoer een lijst van objecten, die het heeft gevonden. Om zoiets te kunnen doen, moet het systeem weten hoe de objecten, die het moet herkennen, eruit zien. Bij veel herkenningsproblemen kunnen de objectmodellen nauwkeurig en volledig van te voren worden beschreven. Dit zijn zogenaamde specifieke modellen. Het is echter ook mogelijk, dat we van een object alleen weten, dat het rechthoekig is, maar de verhouding tussen lengte en breedte niet kennen. In zo'n geval spreekt men van algemene modellen (engels: generic models). Herkenning van specifieke modellen Met het herkennen van een model wordt impliciet ook het bepalen van de positie en oriëntatie ervan bedoeld. Soms is de positie al gegeven en hoeft alleen nog maar te worden berekend welk model het beste past. In andere gevallen is bekend om welk model het gaat, maar is de positie in het beeld nog onbekend. Dit probleem noemt men ook wel objectlokalisering. Hoe nauwkeuriger de benaderde waarden van de positie en oriëntatie zijn, hoe eenvoudiger de herkenningsmethode. De onderstaande voorbeelden zijn ongeveer gerangschikt naar moeilijkheidsgraad. 2-Dimensionale objecten met bekende posities - Herkenning van cijfers en letters Het herkennen van tekst vormt een belangrijk onderdeel bij het automatisch verwerken van formulieren. In de jaren '70 en begin jaren '80 is veel onderzoek verricht naar het herkennen van handgeschreven tekst (bijvoorbeeld op postgiro formulieren). Hier moest men echter vaststellen, dat handschriften zo verschil lend kunnen zijn, dat een betrouwbare interpretatie voorlopig nog een onhaalbare 364

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 387