de andere weggebruikers moet respecteren. Om deze taken te kunnen uitvoeren, heeft het busje vijf workstations aan boord (figuur 7 rechts). Een daarvan is een WRAP high speed processor met een CPU capaciteit van ongeveer 100 Sun workstations. VaMoRs is een ander systeem, dat in het kader van het Europese Prometheus project aan de Universitat der Bundeswehr in München wordt ontwikkeld. Dit systeem is gespecialiseerd in het rijden op autosnelwegen en is uitgerust met twee zwart/wit camera's met verschillende openingshoeken en een zestal parallelle processoren. Het kan automatisch van rijstrook wisselen, optrekken vanaf de invoegstrook en ook zonder wegrandmarkering de koers houden. In 1987 werd zonder menselijk ingrijpen op een snelweg al een traject van 24 kilometer afgelegd met een maximale snelheid van 100 km/uur. Ter geruststelling: het betrof hier een nieuw stuk snelweg, dat nog niet voor het normale verkeer was vrijgegeven. literatuur 374 - Ballard, D.H. en C.M. Brown [1982]: Computer Vision. Prentice-Hall, Englewood Cliffs, NJ, 1982. Dit boek geeft een aardig overzicht over methoden in Computer Vision, vanaf het filteren en het zoeken van kanten tot en met de matching methoden. - Dickmanns, E.-D. [1989]: Vehicle Guidance by Computer Vision. In: Proc. International Workshop on High Precision Navigation, pp. 86-%, Stuttgart/Altensteig-Wart, Mei 1989. SFB Hochgenaue Navigation, Springer Verlag. Een beschrijving van het VaMoRs systeem. - Fua, P. en A.J. Hanson [1988]: Extracting Generic Shapes Using Model-Driven Optimization. In: Proc. Image Understanding Workshop, pp. 994-1004, April 1988. In dit artikel wordt het herkennen van objecten met algemene modellen beschreven. - Sester, M. en W. Förstner [1989]: Object Location based on Uncertain Models. In: Proc. 11. Symposium der Deutsche ArbeitsGemeinschaft für Mustererkennung, Informat ik Fachberichte, vol. 219, Hamburg, Oktober 1989. Springer Verlag. Een beschrijving van de herkenning van topografische paspunten met nadruk op de betrouwbaarheids-aspecten. - Thorpe, C., M. Hebert, T. Kanade en S. Shafer [1989]: Vision and Navigation for the Carnegie Mellon NavLab. In: Proc. International Workshop on High Precision Navigation, pp. 97-122, Stuttgart/Altensteig-Wart, Mei 1989. SFB Hochgenaue Navigation, Springer Verlag. Een beschrijving van het NavLab systeem. - Vosselman, G. en W. Förstner [1988]: The precision of a Digital Camera. In: International Archives of Photogrammetry and Remote Sensing, Vol. 27, Part BI, Juli 1988. In dit artikel wordt de hoge nauwkeurigheid van de kleinste kwadraten matching methode aangetoond.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 397