FROM GEODESY TO GEOMATICS: A CHALLENGE OF THE INFORMATION SOCIETY Ir. R. Groot Samenvatting Dit artikel geeft een korte beschouwing over de introductie van rekenautomaten en communicatietechnieken in de Geodesie volgens de Delftse optiek. Hierbij wordt een parallel getrokken tussen gegeneraliseerde plaatsbepalingstheo rieën (Tienstra en Baarda) en een te ontwikkelen theorie met betrekking tot geografische informatie en de invloed van die theorie op verzameling, verwerking, gebruik en weergave van deze informatie. De hiervoor benodigde plaatsbepalings infrastructuur maakt het mogelijk ruimtelijke correlaties te maken tussen fysisch geografische en economisch sociale gegevens. De eveneens onontbeerlijke informatieïnfrastructuur bevordert de toegang tot bestanden en het efficiënte gebruik van informatie. Geomatics, een samentrekking van Geografische Informatie en Informaties, is de wetenschap die het karakter en de structuur van ruimtelijke informatie bestudeert. Het houdt zich tevens bezig met bovengenoemde infrastructuren. Voorts worden enige serieuze beperkingen van huidige Gl-systemen besproken die ten koste gaan van de cognitieve kwalitatieve ruimtelijke analyse. In een elektronisch informatiemilieu echter, is een nieuwe rol voor elektronische atlassen en kaarten. Besloten wordt met de gedachte dat Nederlandse geodeten uit het oogpunt van hun opleiding een zeer waardevolle bijdrage kunnen leveren aan de definiëring en realisering van een Geomatics infrastructuur in Nederland. Deze bijdrage van Geodesie naar Geomatics wordt voorgesteld als een belangrijke uitdaging voor de nieuwe generatie Nederlandse geodeten. 375

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 398