AARDKORSTBEWEGINGEN IN ZUID-WEST DUITSLAND? Prof.ir. J. van Mierlo Inleiding Ik heb erg lang getwijfeld met het schrijven van een bijdrage voor het Snellius- lustrumboek 1985-1990. In 1955 heb ik als student aan de Kanaalweg 4 mijn eerste Snelliuslustrum gevierd. Het was een geslaagd en stijlvol feest met natuurlijk een Snellius lustrumboek. In het lustrumboek 1950-1955 waren vele bijdragen opgenomen van oud-Snelliusleden die over landmeetkundige ervaringen in het buitenland schreven. Destijds heb ik die verslagen met zeer veel interesse gelezen. In die tijd was de 'rimboe-richting' de meest populaire studierichting voor geodesiestudenten. Wat van de wereld zien en in het buitenland werken was voor vele studenten een droom. Sinds de dag van de arbeid in 1979 werk ik zelf in het buitenland en word nu als 'buitenlander' gevraagd een bijdrage te leveren voor dit lustrumboek 1985-1990. Ik hoop met dit schrijven belangstelling te wekken voor de rol die een geodeet kan spelen bij geodynamisch onderzoek. Het zuidwesten van Duitsland is één van de interessantste gebieden in centraal Europa voor geodynamische onderzoekingen. Daar Karlsruhe zelf in het zuiden van West-Duitsland is gelegen en bovendien alle geo-disciplines aan de universiteit van Karlsruhe vertegenwoordigd zijn, heeft de "Deutsche Forschungs- gemeinschaft" verder DFG genoemd, (analogon Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek), de universiteit Karlsruhe verzocht om een geody namisch onderzoek te starten. Dit onderzoeksproject draagt de naam "Spannung und Spannungsumwandlung in der Lithosphare". Het onderzoek is niet beperkt 385

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 408