Snellius slechts in de laatste twintig tot vijfentwintig jaar plaatsen. Vastgoedinformatiesystemen In de titel van mijn bijdrage is sprake van drie deelterreinen, namelijk vastgoed, informatie en systemen. Om met de informatie te beginnen: wat is eigenlijk informatie? Dagelijks neemt de mens een enorme hoeveelheid gegevens waar. Veel van die gegevens blijven gewoon gegevens, zonder verdere betekenis voor de waarnemer. Slechts een beperkt deel van die gegevens leidt tot informatie. Alleen dat deel van de gegevens dat kennisverrijkend is voor de waarnemer noemen we informatie. Gegevens bevatten dus informatie als ze kennisverrijkend zijn voor de waarnemer. De volgende vraag die we kunnen stellen is: wat is een "systeem"? Het begrip systeem stamt uit het Grieks. Het betekent daar samenhang. Een systeem is een geleed geheel van bij elkaar horende delen, gerangschikt volgens een bepaald ordenend principe. Maar ook kan systeem beschreven worden als een geordende verzameling procedures om een doel te bereiken. In een artikel in het Nederlands Geodetisch Tijdschrift van 1973 over de hoofdlijnen van het nieuwe studie programma geodesie (3) beschrijft Aardoom het begrip systeem als "een van de omgeving te onderscheiden verzameling elementen, die onderlinge relaties en al dan niet relaties met hun omgeving hebben". De combinatie van de begrippen informatie en systeem, leidt dan tot een informatiesysteem: een samenhangend geheel van mensen, apparatuur, programmatuur, procedures en gegevensbestanden, met als doel om in de informatiebehoefte van een organisatie te kunnen voorzien. Rest nog de vraag: wat is vastgoed? Bogaerts, vanaf 1976 hoogleraar in de Leer der Vastgoedsystemen en vanaf 1982 hoogleraar in Vastgoedinformatie en Kartografie, beschrijft het begrip vastgoed in zijn inaugurele rede (4) als volgt: "Onder vastgoed worden alle elementen verstaan die een vaste plaats op, in of onder het aardoppervlak bezitten." Daarmee wordt een vastgoedinformatiesysteem, een informatiesysteem om te bereiken dat kennisverrijking over vastgoed kan optreden bij de gebruiker. 17

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 40