Vastgoed(informatie)systemen als onderwerp van studie Vastgoedinformatie als woord is betrekkelijk nieuw, vastgoedinformatie als activiteit bestaat al net zo lang als de mensheid. Maar met het nieuwe woord alleen, is men er natuurlijk niet uit. Er is wat afgeworsteld met het vaststellen van de inhoud van het begrip vastgoed(informatie)systemen voor de geodeten. In een brochure "GEODESIE" uitgegeven door de (toen nog) Afdeling der Geodesie van de TH-Delft (5) is de volgende tekst te lezen:Vastgoedsystemen is een administratief en tegelijkertijd informatica-achtig vak". In het lustrumboek dat Snellius uitgaf ter gelegenheid van het achtste lustrum in 1980, is van de hand van Bogaerts (6) een bijdrage opgenomen waarin de "vastgoedgeodeet" en de "vastgoedgeodesie" wordt beschreven. In dat lustrumboek komt trouwens van verschillende kanten kritiek op die term. Sommige stellen onomwonden dat het een lelijk pleonasme is. Ook Bogaerts zelf is niet echt gelukkig met de term blijkens het feit dat hij stelt: "Ik zal het begrip vastgoedgeodesie eerst trachten te omschrijven, ondanks het feit dat ik niet de uitvinder van het woord ben en deze term ook niet erg kan appreciëren", om vervolgens aan te geven: "Vastgoedgeodesie is dat deel van de geodesie dat zich richt op de informatiever zorging met betrekking tot het vastgoed en de hier nauw mee verbonden activiteiten van de overheid en van particulieren. Daarnaast richt de vastgoedgeo desie zich op de planning van veranderingen in de rechtstoestand van vastgoed". Het is niet mogelijk om thans, een aantal jaren later, deze beschrijving aan te vullen. Maar dat heeft tegelijkertijd weinig betekenis omdat de inhoud van (ook ik vind het een onmogelijk woord) "de vastgoedgeodesie" zich nog steeds ontwikkelt. Maar ook in het verleden werd zelfs over vastgoedsystemen als onderdeel van de geodesie al verschillend gedacht. Twijfel aan het algemeen accepteren bij geodesie van de reeds langer gebruikte term vastgoedsystemen lijkt gerechtvaardigd blijkens een publikatie van de (toen nog) Afdeling der Geodesie van de TH-Delft bij de opening van het nieuwe gebouw voor Geodesie. Daarin staat (7): "Vastgoedsystemen is een nieuw aspect van de geodesie Het is de kant van de geodesie die zich speciaal richt op het tot stand brengen en het instandhouden van moderne administratiesystemen betreffende onroerend goed". Niet alle geodeten zagen in vastgoedsystemen of vastgoedinformatiesystemen, een nieuw werkterrein. Er werd nogal terughoudend gereageerd op het nieuwe fenomeen. De aandachtige lezer van de strip van de hand van A. Maas (8) achterin het Snellius Lustrumboek 1975-1980, kan daaruit die conclusie duidelijk trekken. 18

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 41