IN MEMORIAM Prof. R. Roelofs (1905 - 1987) Professor Roelofs was van 1946 tot 1970 hoog leraar bij de onderafdeling der Geodesie. Hij was een van de krachtige figuren, die de afde ling in de jaren vijftig op poten hebben gezet en een stevige duw in de goede richting hebben gegeven. De levensloop van professor Roelofs en zijn verdiensten als wetenschapsman zijn op uit nemende wijze beschreven door professor Baarda in het NGT Geodesia, jaargang 29, nr. 12, pag. 524. In dit Lustrumboek zullen we volstaan met een herinnering aan professor Roelofs als docent en begeleider. Professor Roelofs doceerde astronomische geodesie en fotogrammetrie. Hij gaf, zoals de studenten dat noemen, goed college. Vooral zijn college astronomische geodesie was boeiend en inhoudsrijk. In 1950 was van zijn hand verschenen 'Astronomy applied to Land Surveying', een glashelder geschreven boek met een schat aan praktische tips. Het boek verspreidde zich over de hele wereld, niet alleen doordat buitenlandse geodeten het aanschaften, maar ook omdat ingenieurs die bij Roelofs waren afgestudeerd in de 'rimboerichting' en die in het buitenland gingen werken, het meenamen om het in het terrein als onmisbare informatiebron bij de hand te hebben. Afstuderen bij professor Roelofs betekende minstens een jaar keihard werken, hij was niet gauw tevreden en vooral in het begin spaarzaam met zijn hulp. Maar als de scriptie klaar was, besefte de student dat hij een uitstekende leermeester had gehad. In september 1970 nam professor Roelofs ontslag. De inhoud van de grote boekenkast die in zijn kamer stond, verdeelde hij onder het personeel. Hij verhuisde naar een plaatsje in Noord-Brabant en liet, voor zover ik weet, zich nog slechts een keer bij Geodesie zien: bij de opening van het nieuwe gebouw in november 1976! Vaak ben ik onder het gehoor geweest van professor Roelofs en altijd viel er eits extra's van hem te leren. Van de manier waarop hij college gaf, van de ogenschijnlijk charmante wijze waarop hij als voorzitter vergaderingen leidde, maar waarbij hij iedereen stevig onder de duim hield, van zijn warme toespraak jes bij de diploma-uitreiking en niet te vergeten van zijn voordrachten met dia's 403

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 426