Maatschappelijke ontwikkeling van de term vastgoed(informatie) In de in 1983 uitgegeven: Vastgoedinformatie deel 1; Inleiding (9) beschrijft Bogaerts het vastgoed, door er een indeling van te geven: "Vrij algemeen is men het erover eens dat het vastgoed kan worden ingedeeld in de volgende gebieden: - bestuurlijke gebieden - verzorgingsgebieden - gebieden met een bepaalde bestemming - netwerken - objecten". Recent zegt Bogaerts (10) daarover: "Toen ik dertien jaar geleden hoogleraar werd, bestonden er nog geen geografische informatiesystemen. Ik heb toen de definitie heel ruim gemaakt. Vandaar dat ik onder vastgoed niet alleen fysieke objecten heb genomen, maar ook geografische eenheden zoals steden, gemeenten of landen als geheel. Volgens geografen klopt dat nu niet meer. Ik maak mij hier overigens niet zo druk om. Als men vastgoed alleen wil definiëren als concrete objecten op, of in het aardoppervlak, dan vind ik dat prima". De bestuurlijke overlegcommissie overheidsautomatisering (BOCO) geeft in 1983 (in rapport nummer 10) (11) een defmitie. Deze wordt in "Vastgoedinfor matie" een concept voor de gemeentelijke vastgoedinformatievoorziening (12) in 1988 herhaald. De definitie luidt: "Vastgoed is de verzameling van alle reële en virtuele elementen die een vaste plaats ten opzichte van het aardoppervlak bezitten". Zelf gebruik ik nog weer een iets andere omschrijving. In "Inleiding Vastgoedre gistratie" (13) leest men: "Vastgoed; dat zijn alle elementen met een vaste plaats boven, op, in of onder de aardoppervlak". Als elementen worden gedefinieerd elke grootst mogelijke aaneengesloten verzameling punten (met een vaste plaats ten opzichte van het aardoppervlak) die alle dezelfde van te voren afgesproken kenmerken hebben. "Vastgoed" is een typisch Nederlandse term. Het is een onvertaalbare term en tegelijkertijd een begrip dat niet eenduidig wordt gebruik in ons land. Men kan spreken van een ruime en van een enge opvatting van vastgoed. De enge opvatting is die, waarbij vastgoed wordt gezien in associatie met makelaardij en projectontwikkeling. Vastgoedbeheer, vastgoedbemiddeling en het tijdschrift "Vastgoed", het maandblad van de Nederlandse Vereniging van Makelaars gebruiken de term vastgoed doorgaans in die zin (14). In dat maandblad wordt gesteld: Vastgoed (het maandblad) richt zich speciaal op de makelaardij in onroerende goederen. Het bevat onder meer artikelen over de juridische, fiscale, economische en bouwkundige aspecten van onroerend goed, bedrijfsvoering, financiering en assurantie." 19

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 42