Vastgoedsystemen in de ruime betekenis van het woord, worden heel goed aangegeven in een door de Raad voor de vastgoedinformatie (Ravi) uitgegeven brochure (15). In Nederland kwam het ruime begrip vastgoed, voor zover ik kon nagaan, voor het eerst als zodanig voor in het nieuwe onderwijsprogramma voor geodesie aan de (toen nog) TH-Delft. Dit programma is beschreven in Hoofdlijnen van het nieuwe studieprogramma geodesie; Nederlands Geodetisch Tijdschrift 1973 bladzijde 23 en verder (3). In het tweede jaar van de studie wordt gedurende een half jaar onderwijs gegeven in de vastgoedsystemen. Daarmee was Delft de eerste onderwijsinstelling waar vastgoedsystemen als zodanig aan de orde kwamen. Aan de (toen nog) HTS-Utrecht duurde het tot 1979 voor daar het vak vastgoedregistratie werd ingevoerd. Terwijl aan de MTS opleiding Landmeetkunde eerst in 1990 een begin gemaakt wordt met het vak vastgoedinformatie. De eerste keer dat de term vastgoed gebruikt wordt in de ruime zin, buiten de onderwijswereld, vind ik in het "Basisplan voor de ontwikkeling van gemeentelijke informatiesystemen" uitgebracht in 1974 door de toenmalige Stichting Ontwikke ling Automatisering Gemeenten (SOAG) (16). Na deze op ruime schaal bekend geworden publikatie, waarin de term vastgoed in brede zin werd gebruikt, komt men de term snel vaker tegen. In publikaties over planologische en technisch-administratieve geodesie nummer 8, geeft Bogaerts het vak vastgoedsystemen een duidelijke basispublikatie. Met "De modernisering van vastgoedsystemen 1", wordt het vak vastgoedsysteem aan de (toen nog) TH-Delft van een eerste gedrukt dictaat voorzien (17). Bij de rijksoverheid kreeg de ontwikkeling van het vakgebied en de ruime betekenis van de term vastgoed vooral gestalte, toen men het aanvankelijk als Kadasterraad genoemde orgaan als Raad voor de vastgoedinformatie verwezen lijkte. Op 14 juni 1984 werd in Nederland een adviesorgaan ingesteld, dat de coördinerend bewindspersoon voor de vastgoedinformatie, moet bijstaan in die coördinerende taak: de voorlopige Raad voor de vastgoedinformatie (Ravi). Het voorvoegsel 'voorlopig' zal komen te vervallen zodra de onderwerp-Kadasterwet van kracht wordt. De Ravi zal dan een wettelijke basis hebben. Tijdens de conferentie "Vastgoedinformatie, van beleid naar uitvoering", op 2 juni 1987, is de Ravi zeer duidelijk voor het voetlicht getreden (18). Eén van de hoofddoelen van de werkzaamheden van de Ravi is de structurering van de vastgoedinformatie in ons land. De ontwikkeling van de vastgoedinforma tie is, mede onder invloed van met name de zogenaamde richtinggevende rapporten van de Ravi, nog lang niet afgelopen. Dank zij de activiteit van de afdeling Informatiebeleid, Beleidsanalyse en Automatisering(IBA) van de VNG staat vastgoed gemeentelijk volop in de 20

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 43