over vastgoed in een interview (20) vast: "70% van een college- of raadsagenda heeft betrekking op vastgoed. Heel veel functies van een gemeente, of dat nu gaat om ontwikkeling, beheer of financie ring hebben te maken met een van de aspecten van vastgoed, omdat het zo'n containerbegrip is. Gebouwen, bestemmingsplannen, volkshuisvesting, industrie beleid, financieel beheer, vervoer, nutsvoorzieningen: het heeft er allemaal mee te maken. Het gaat er vooral om, en dat is met name het verhaal voor bestuurders, dat de gemeenten zich met al de terreinen wel bezig hielden, maar daar nooit de accolade van vastgoed omheen gezet hebben". Men kan vastgoed als samenhangend geheel niet goed benaderen uit de zeer vele toepassingen waarin men vastgoedinformatie tegenkomt. Voor een goede bestudering is het ook noodzakelijk om vastgoed als een groot samenhangend geheel te beschouwen en dus als zodanig te bestuderen. Dan krijgt de breedheid (het containerbegrip) pas vorm. Er zijn twee belangrijke oorzaken aan te wijzen voor de sterke belangstelling voor vastgoedinformatie op dit moment. De eerste oorzaak is de toename van de automatisering in organisaties. Er vanuit gaande dat in organisaties een zekere mate van digitalisering van gegevens heeft plaats gehad, wordt door automatisering meer dan ooit tevoren de mogelijkheid geboden om de daar aanwezige gegevens te ordenen en te combineren naar steeds andere invalshoeken. Maar tegelijkertijd brengt dit de verschillen in bijhouding en actualiteit van de digitale gegevens aan het licht. Van daar uit ontstaat dan vaak de behoefte aan ordening en classificatie van de vastgoedgege- vens. Juist omdat vastgoed zo'n containerbegrip is, heeft vrijwel alles op de een of andere manier met vastgoed te maken. De tweede oorzaak ligt in de enorme ontwikkeling bij de verwerking door en opslagcapaciteit van computers. Waar men vijf jaar geleden nog een minicompu ter voor nodig had, kan nu met gemak en binnen kortere tijd op een PC worden verwerkt. Dat lijdt al snel tot eilandautomatisering en daarmee maar al te vaak tot het niet kunnen combineren van allerlei gegevens uit de verschillende niet compatibele bestanden. Steeds wordt duidelijker dat voor vastgoedgegevens gebruik gemaakt moet worden van gestandaardiseerde gegevensstructuren. Op het gebied van de administratieve data is door de VNG (IBA) en de Ravi de laatste jaren baanbrekend werk verricht. Het beleidsconcept voor de gemeentelijk vastgoedin formatievoorziening, de gemeentelijke functionele ontwerpen en de richtinggeven de rapporten (21) van de Ravi, worden als leidraad gebruikt bij de ontwikkeling van definiëring van vastgoedelementen. In dat laatste speelt ook het Kadaster een 22

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 45