EXCURSIE PRAAG - BRATISLAVA - WENEN 1990 Voor de deelnemers begint een excursie bij het instappen in de bus, of de avond tevoren, met het inpakken van een koffer of tas. De excursiecommissie is dan echter al een paar maanden bezig, en voor hen is de excursieweek slechts de climax van een jaar hard werken, dat ook na deze week nog wel even door zal gaan. De lezer zal het mij dan ook hopelijk niet kwalijk nemen, als het verslag van de excursie tevens een verslag zal zijn van de verrichtingen van de commissie in het voorafgaande halve jaar. De afwikkeling naderhand zal, doordat de inzend- datum voor het lustrumboek valt voor de geplande afsluitdatum van het werk van de commissie, niet in zijn geheel kunnen worden opgenomen. Toch hoop ik dat hierbij een duidelijk overzicht geschetst zal worden van het werk dat een excur siecommissie moet verrichten, om 50 studenten een week lang bezig te houden. Het begon allemaal tijdens de Engelandexcursie van '89, toen de eerste contacten gelegd werden voor de commissie, die tijdens het daarop volgende zomerkamp gecompleteerd werd. In september werd met het werk begonnen. Het eerste punt was het vinden van een bestemming. Het leek ons interessant om een bezoek te brengen aan een Oostblokland, en na een inventarisering van de mogelijkheden viel de keus op Tsjechoslowakije. Het was september 1989, en wij waren nog onwetend van de veranderingen, die de komende tijd achter het ijzeren gordijn zouden plaatsvinden... Het hoofddoel van een buitenlandse excursie is het kennismaken met de geodesie zoals die buiten onze landsgrenzen wordt bedreven. Er worden in het betreffende land contacten, die via de hoogleraren en medewerkers van de faculteit verkregen worden, aangeschreven met het verzoek het betreffende bedrijf c.q. de instantie te mogen bezoeken. De reacties uit Wenen, dat wij besloten hadden ook in het programma op te nemen (gezien de geringe afstand tot Bratislava), waren enthousiast en kwamen spoedig. De antwoorden uit Tsjechoslowakije lieten echter lang op zich wachten. Toen in november de revolutie uitbrak, had men ook wel wat anders aan het hoofd, dan het ontvangen van een groep buitenlandse studenten. Nadat de situatie enigszins tot rust was gekomen, kostte het ook nog de nodige moeite om de bezoeken gedaan te krijgen. Het lukte ons echter om een aantrekkelijk programma samen te stellen. Bij het regelen van de huisvesting merkten we echter dat de oude situatie niet zomaar veranderde. Alles moest nog via de officiële weg geregeld worden, hetgeen tussen de Nederlandse en de Tsjechoslowaakse prijs een factor 6 verschil opleverde. Gelukkig werd het onderdak in Praag door de universiteit ter plaatse geregeld tegen de Tsjechoslowaakse prijs, hetgeen ons een aanzienlijke besparing opleverde. Dit brengt mij bij één van de belangrijkste aspecten van een excursie, het financiële gedeelte. Hiervoor kan de commissie rekenen op een bijdrage van de 445

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 468