faculteit, een toelage uit het studiereisfonds van de VSSD, en benadert zij bedrijven met het verzoek de excursie financieel te ondersteunen. De rest van het budget wordt door de deelnemers zelf bijeengebracht in de vorm van deel- nemersgeld. Het geld wordt uitgegeven aan een bus, voor het vervoer, hotels en jeugdherbergen, voor de huisvesting, een tegemoetkoming in de voedingskosten, en diverse kleinere zaken. Ook financieel hadden we te maken met de ouder wetse bureaucratie. Per persoon moest tegen een ongunstige koers een vastgesteld bedrag gewisseld worden, en om dit voor de hele groep gedaan te krijgen, is de commissie een middag bezig geweest. Tijdens de reis zagen we wat veertig jaar communisme tot resultaat heeft gehad. Op de universiteit zagen we apparatuur in gebruik, die bij ons al lang naar een museum zou zijn verhuisd. Een teken van verandering was, dat men zich realiseerde dat men achterliep, en ondanks de veranderingen niet zomaar deze achterstand zou kunnen wegwerken. Het levensonderhoud was voor ons westerlingen absurd goedkoop. Voor een kwartje had je een halve liter bier, een maaltijd had je voor een paar gulden, en voor vijf cent reisde je met het openbaar vervoer. Doordat wij in de zelfde week ook nog een bezoek brachten aan Wenen, werden wij duidelijk met het contrast tussen oost en west geconfronteerd. In Wenen zagen we weer de technologie zoals wij die kenden. De mensen hadden toegang tot de moderne technieken, en hadden de mogelijkheid hun talenten ten volle aan te wenden en te ontwikkelen. Wij hadden flink wat stof tot nadenken opgedaan en arriveerden geestelijk, maar ook lichamelijk vermoeid weer in Delft. Nu begon voor de commissie de afwerking, die voornamelijk bestaat uit een financiële afhandeling en het schrij ven van een verslag. Toch kan ik zeggen, en met mij de hele commissie, dat alle tijd die de gehele organisatie ons gekost heeft, zeker een positief rendement heeft opgeleverd. Wij hebben toch maar 50 personen een onvergetelijke week bezorgd, en alle dankuitingen achteraf leveren toch een tevreden gevoel op. Rest ons nog professor Ligterink en ingenieur Kok, die tijdens de excursie heel even ook professor was, te bedanken voor het feit dat zij ons hebben willen vergezellen, en ingenieur Miels voor haar bemiddeling. Excursiecommissie: Aegidius Kap Ronald van Coevorden Rob de Koning Koos van Rij Remco van Soest 446

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 469