kunstmatige intelligentie uitrusten zodat, min öf Mfifir automatisch, (althans een deel van) de problematiek wordt voorkomen. Voorbeelden Vflö dit SOOft belangrijke rol. Hier wordt thans de classificatie van topografische elementen verder opgepakt. Ook op het gebied van geometrische gegevens van vastgoedelementen is de theorievorming op gang gekomen. Er lijkt een formele structuur voor geometri sche databestanden in Nederland te ontstaan. Men gaat daarbij uit van wiskundige technieken. Op die manier kan men de computer zelf met enige technieken zijn de in Dual Independent Map Encoding (DIME) en de moderne POLYVRT systeem toegepaste controles in een topologisch bestand. Maar ook denk ik hierbij bijvoorbeeld aan het onderscheid tussen harde topografie en zachte topografie in een bestand. Aan de Landbouw Universiteit Wageningen is door de vakgroep landmeetkunde, fotogrammetrie en remote sensing op dit gebied baanbrekend werk verricht. Men pleit daar voor een formele gegevensstructuur voor enkelvoudige vectorkaarten. In NGT/Geodesia 1989 nummer 9 (22) geeft Molenaar daarvan een beschrijving. De figuur die daarbij gebruikt wordt is als volgt: Formele gegevensstructuur voor enkelvoudige vectorkaarten (vlgs. prof. Molenaar LU-Wageningen) N+ 23 lijnklasse label vlakklasse label puntkiasse label lijnobjectl i o 0 1 deel van vlakobject o O O links rechts vorm begin puntobject 0 1 0 1 O geeft weer 0 1 0 1 0 1 0 1 O eind .*-*■ knooppunt) [coördinaten object - klasse relatie geometrie - object relatie o-o-o-o-o- geometrie - geometrie relatie x-x-x-x-x-

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 46