QUERULANTISTISCH QUODLIBET0 Eén van de dingen die mensen, bijvoorbeeld studenten kunnen bezig houden is de tijd. Het probleem is als volgt: Wij bevinden ons altijd in het heden. Maar het heden beslaat de aller kleinste tijdeenheid die mogelijk is (k.t.e.). Bekeken vanuit het tijdspectrum verleden-heden-toekomst is de kans op ervaren van het tijdstip heden gelijk aan nul. Immers de tijdbalk is oneindig groot. Althans dit wordt vermoed, en als het niet zo is doet het niets af aan voorafgaande bewering. Hoe kunnen wij deze merkwaardige situatie verklaren? Voor een student die zich dit bedenkt blijft het natuurlijk gissen. Wat moet je je voorstellen bij een k.t.e. Is deze oneindig kort, slechts erg kort, of juist erg lang? En: doet dit terzake? Zou het probleem verklaard kunnen worden door de theorie dat wij ons altijd in een een zelfde heden bevinden, en dat de tijd aan ons voorbij trekt? Trekt de tijd in dit geval rechtlijnig aan ons voorbij, of trekt zij bijvoorbeeld cirkelvormig om ons heen? Dit laatste lijkt erg aannemelijk. Het zou betekenen dat wij iedere keer opnieuw hetzelfde meemaken. Alleen kan deze theorie slechts consistent zijn met de rest van de wetenschap als wij aannemen dat de cyclus erg lang duurt. Veel langer dan een mensenleven in elk geval. Dit zou verklaren waarom wij niet weten wat we de vorige keer gedaan hebben. Doch onbewust weten we het altijd wel. Denk bijvoorbeeld aan voorspellende dromen. Of aan het feit dat er zo'n evenwichtige wereld bestaat. Levende individuen moeten een enorme ervaring gecreëerd hebben, dat ze zich niet random gedragen (uitzonderingen daar gelaten). Instinct heet dit ook wel. Overigens heeft het cyclusidee niets met reïncarnatie te maken. 453 waarschijnlijkheid 1 (soort 5-TAP "functie") heden heden (altijd existerend) tijd tijdcyclus »fig.l De cyclus-gedachte.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 476