Daarnaast zijn er nog een aantal ontwikkelingen te noemen, die structurerend werken op de vastgoedinformatie in Nederland. Te denken valt daarbij onder andere aan de Automatisering van de Kadastrale Registratie (AKR), het project Landmeetkundige Kartografische Informatievoorziening (LKI) en de Grootschali ge Basiskaart van Nederland (GBKN). Allemaal (ontwikkelings-) projecten van het Kadaster. Het Landmeetkundig Gezelschap Snellius en de vastgoed(informatie)systemen Op verzoek van de lustrumboekcommissie heb ik een beknopte verkenning uitgevoerd naar vijftig jaar Snellius en de in die tijd plaats gehad hebbende ontwikkeling rondom vastgoedinformatiesystemen. Duidelijk is dat slechts in de tweede helft van het bestaan van ons Landmeetkundig gezelschap sprake is geweest van vastgoedinformatie in de geodetische opleiding. Maar tegelijkertijd biedt die korte historie van vastgoedinformatiesystemen al meteen een dynamisch beeld. Het werkterrein van de geodeet, en daarmee het werkterrein van Snellius, heeft onder invloed van de ontwikkeling van het begrip vastgoedinformatiesyste men een enorme verruiming ondergaan. Zonder veel overdrijving kan men hier een ontwikkeling zien die sterk lijkt op een S-curve. Verschillende fasen van de ontwikkeling zijn vrijwel afgesloten. Zo is duidelijk dat de oorspronkelijk gevoelde tegenstelling bij automatiseren namelijk centraal- decentraal is omgezet naar een gemeenschappelijk streven naar gecontroleerde decentralisatie. De conversieslag analoog-digitaal is ver gevorderd. Thans moet veel energie gestoken worden in de wiskundige theorievorming rond geometri sche bestandsopbouw. De laatste vijftien jaar is sprake van een enorme uitbreiding van mogelijkheden voor geodeten onder invloed van de vastgoedinformatie. Vooralsnog lijkt het erop dat we de voorlopige limiet aan de top van die S-curve nog niet in zicht hebben. Het is daarom mijn vaste overtuiging dat ook in een volgend Snellius lustrum- boek vastgoedinformatie weer ter sprake zal worden gebracht. Literatuurverwijzingen 24 1. A.J.G. Haselbekke en G. de Man; Macro-economie; Stenfert Kroese 1985. 2. HA.L. Dekker; Landmeten: nog steeds een uitdaging? Geodesia nr. 11, november 1979 3. L. Aardoom; Hoofdlijnen van het nieuwe studieprogramma geodesie; Nederlands Geodetisch tijdschrift 1973 blz. 23 e.v. 4. M.J.M. Bogaerts; Afbeelding van de werkelijkheid, Inaugurele rede 1977. 5. Brochure "GEODESIE" uitgegeven door de (toen nog) Afdeling der Geodesie van de TH- Delft. 6. M.J.M. Bogaerts; Vastgoedgeodeet. Bijdrage in zevende lustrumboek Snellius 1975-1980. Delftse

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 47