Erelid worden zonder inspanning, ofwel door supercommunicatie. Door het met interesse bestuderen van zijn "Cyclometricus", wa arin Archimedes mild werd verbeterd, kwam ondergetekende voor de eerste keer in nader kontakt met onze beroemde naamgever Snel van Rooyen, alias Willibrord Snellius. Klaarblijkelijk verbleven we ook daarna "on speaking terms". Tijdens het eerste zomerkamp in 1947 bleek deze "goede relatie" voor mijn collega's in de meetgroep en mij extra waardevol te zijn in een voor ons pijnlijke situatie: een "onmogelijke" meetkundige- grondslag-opdracht. Ondanks steeds sneller rondfietsen en een imponerende stapel papieren - we leefden nog in het pre-electronische tijdperk - die blijk gaven van een vrijwel onuitputtelijke, geodetische kreativiteit, waren we niet in staat om aan het vereiste, toelaatbare foutenbeeld te voldoen. De morgen van V-day, in dit geval vonnisdag, kroop de groep met sombere gezichten de tent uit voor het "ontbijt". De verschillende reacties op mijn opmonterende poging om de stemming wat te verbeteren kunnen uiteraard hier niet in druk weergegeven worden. Het bemoedigende nieuws was namelijk dat ik de afgelopen nacht het probleem had opgelost - in een droom!! Met Willibrord als gewaardeerde partner. Na wat protesten werd de "Willibrord-grondslag" in allerijl verkend en getoetst, omdat dit de nog enige mogelijkheid was om onze eer te redden. Het resultaat was verbluffend. Met merkbare verbazing werd deze dan ook geaccepteerd en goedgekeurd en kregen we te horen dat het de enige oplossing was en dat het bovendien hoogst onwaarschijnlijk was geacht dat we die zouden vinden. Maar dat ook dat een goede praktische oefening was. Over dromen en Snellius werd uiteraard niet gesproken. Deze episode moet ongetwijfeld de oorzaak zijn geweest dat men het naderhand als een niet te ontwijken noodzakelijkheid heeft beschouwd om mij, als een soort mascotte, het erelidmaatschap te verlenen. Ereleden in spe kan ik deze methode warm aanbevelen. Een eerste stap voor nadere kennismaking is dan bijvoorbeeld het bestuderen van Willibrords "Cyclometricus". Maar doe vooral ook "een duit in het zakje" voor het voortbestaan van de goede naam van ons gezelschap. J.W. Ter Schiphorst

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 492