EEN HALVE EEUW IN HET RECHT Mr. D.L. Rodrigues Lopes Inleiding De maatschappelijke ontwikkeling van de laatste vijftig jaar is in historisch perspectief - en ook anderszins - duizelingwekkend te noemen. Eerst met het begin van de Eerste Wereldoorlog was definitief afscheid genomen van de negentiende eeuw. Onze eeuw begint dus met vijfjaren van ongekende verschrik kingen, vooral te velde, vervolgens tien jaar voorspoed, behalve bij de verliezende landen, dan bijna tien jaar crisis. In die crisis ligt het vertrekpunt van deze algemene beschouwing. Uit de Tweede Wereldoorlog komt een "nieuwe" wereld te voorschijn. In Europa duurt de wederopbouw nog zo'n tien jaar. Daarna begint, om zo te zeggen, een geweldloze internationale continue Revolutie die nu nog niet aan vaart heeft verloren. In deze turbulente halve eeuw is, noodzake lijkerwijs, het recht ingrijpend veranderd. Er is een vloed van wetgeving tot stand gekomen, de status van de wet is uitgehold, deels ten voordele van de recht spraak. Interpretatieverandering, taalontwikkeling en ook het systeem van het recht zijn, elk voor zich en in vereniging, een rol te gaan spelen. Over een en ander volgen nu schetsen waarin het nodige geo-recht te vinden zal zijn. Nieuwe wetgeving Rechtsgelijkheid en economische ongelijkheid geven het recht van de sterkste te veel kans. In de crisis was dus de tijd rijp bepaalde groepen zwakkeren door wet geving een krachtiger positie te verschaffen. We zien dan al veel dwingend recht ten behoeve van de koper op afbetaling (huurkoper, 1936), de arbeider 27

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 50