Ir. G. Bakker Het schrijven van een artikel over de ontwikkelingen in de Meetkundige Geodesie in de laatste 50 jaar leek me aanvankelijk niet zo'n probleem. Het verzoek daartoe was door Uw redactiecommissie al ruim van te voren gedaan. Als de datum van inzending van de copy nog in het verre verschiet ligt, is het zelfvertrouwen ook nog in voldoende mate aanwezig en de toezegging is al snel gegeven. Als deze datum dan echter naderbij komt, neemt dit vertrouwen in eigen kunnen naar evenredigheid af. De moeilijkheid ligt er vooral daarin dat de naam Meetkundige Geodesie niet refereert aan een welomschreven vakgebied. Het vak Meetkundige Geodesie is bij de laatste herprogrammering van het onderwijsprogramma in de eindjaren '70 ontstaan uit de samenvoeging van vijf afzonderlijke vakken uit het oude programma. Deze vakken waren: Boldriehoeksmeting (een onderdeel van het vak Praktisch Rekenen), Aansluitingsmethoden, Kaartprojecties, Geodetische Berekeningen en tenslotte Differentiaalmeetkunde dat op de afdeling Wiskunde werd gegeven. De integratie van deze vakken ging vergezeld van ongeveer een halvering van het aantal college-uren omdat men algemeen van oordeel was dat het kennis gebieden betrof die of als afgerond beschouwd konden worden öf die niet meer relevant waren in de opleiding. De naamgeving van het nieuw ontstane vak gaf wel enige moeilijkheden. De naam Mathematische Geodesie leek de meest voor de hand liggende. In 1968 was immers het opzienbarende standaardwerk van Hotine, 'Mathematical 37

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 60