deed bij de Grieken, maar het penetreert ook de traditionele gebieden van de algebra en de meetkunde. Zo ontstaat nu naast de Euclidische en de analyti sche meetkunde de differentiaalmeetkunde. Deze differentiaalmeetkunde van met name de ruimtekromme en het gebogen oppervlak wordt in de 19e eeuw verder ontwikkeld door Frenet en Gauss en natuurlijk nog vele anderen. Deze meetkunde is ook als een coördinaatmeet- kunde te beschouwen waarbij nu kromlijnige coördinaten hun entree doen. De differentiaalmeetkunde van Gauss is nog steeds op te vatten als een gereedschap waarmee vormen in onze aanschouwingswereld kunnen worden beschreven. Dat is niet meer het geval met de meetkunde die Riemann uit deze differentiaalmeetkunde ontwikkelt door de beperking van de toepassing ervan op ruimtes met een dimensie van 2 te laten vallen en algemene n- dimensionele ruimtes in te voeren. De explosieve ontwikkeling van de coördinaatmeetkunde na de invoering van het coördinaatbegrip door Descartes betekende overigens niet dat de ontwik keling van laten we maar zeggen de coördinaatvrije meetkunde stagneerde. Integendeel, er werden naast de Euclidische meetkunde andere meetkundes ontwikkeld zoals de projectieve en de affiene meetkunde waarbij in beide gevallen uitgegaan werd van de eerste 4 axioma's van Euclides met uitsluiting van zijn 5e axioma dat over de evenwijdigheid van rechten spreekt en die het mogelijk maakt lengten van lijnstukken met elkaar te vergelijken. Het was de Duitse wiskundige Felix Klein die aan het eind van de vorige eeuw al deze, min of meer als coördinaatvrij te beschouwen, meetkundes heeft gerubriceerd en voor leken ook goed leesbare boeken daarover heeft geschre ven. Verschillende van deze meetkundes worden in de geodesie toegepast zoals de projektieve meetkunde die in de fotogrammetrie gebruikt wordt bij de modelvorming. Het is daarom heel interessant om eens een boek over projektieve meetkunde in te zien en om na te gaan welke plaats deze meet kunde in de Massificatie van Klein inneemt. De topologische meetkunde is ook zo'n meetkunde maar dan van meer recente datum. Deze meetkunde wordt zoals bekend nu gebruikt bij het opzetten van geografische databases. Zij is op te vatten als een meetkunde die slechts gebaseerd is op de eerste twee axioma's van Euclides. Een medewerker van Klein was de Noorse wiskundige Lie die een algebra ontwikkelde die nauw gelieerd is met de Cartan-meetkunde. Deze Cartan- meetkunde, die toegepast kan worden om relaties tussen velden van driebenen (een bekend meetkundig concept in de geodesie) vast te leggen, is ook een loot aan de stam van coördinaatvrije meetkundes. U begrijpt ondertussen wel dat hier nu wel enkele namen van meetkundigen 42

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 65