mcl Wulp van computers kan Mm Men niet Éi ook dat in ta snelle li]J mm wij nu leven en waarin énorme zoeken? Misschien is het wel daarom dat in het op deze wijze gevormde mathemati sche model de waarnemingen goed op fouten kunnen worden getoetst of omdat het moeilijke datumprobleen wordt vermeden. Volgens mij zijn dat echter niet de enige beweegredenen. Beide genoemde voordelen wegen immers lang niet op tegen de veelzijdigheid van de coördinatenmethode waarmee men de meest ingewikkelde figuraties kan beschrijven en vervolgens worden verwerkt slechts de algoritmen, die volgens de coördinatenmethode zijn ontwikkeld, te gebruiken zijn. De wetenschappelijke ontwikkelingen op dit gebied zijn dan ook enorm en andere artikelen in dit lustrumboek zullen daar ongetwijfeld van getuigen. Het zoeken naar een oplossing, in de geest van Euclides, voor het ruimtelijke Snelliuspunt of voor de vorm van een traject dat met een traagheidsnavigatie- instrument wordt afgelegd, en daarmee als de continue vorm van een poly goon is op te vatten, is dan ook in zekere zin te beschouwen als Spielerei: er zijn immers al lang goede en efficiënte oplossingen voor! De belangrijkste beweegreden voor het zoeken naar dit soort oplossingen is naar mijn mening dan ook niet een praktisch nut maar het spelelement. En als dan heel misschien de oplossing gevonden wordt, is de elegantie ervan de beloning voor het gezwoeg. De meeste beoefenaren van dit spel vindt men dan ook onder de wat ouderen die toch al een redelijk en veilig gesteld inkomen genieten. Misschien bezielt hen daarbij ook de geest van Euclides van wie verteld wordt dat hij, toen hem door een leerling gevraagd werd wat de studie van zijn meetkunde hem wel zou gaan opleveren, tegen één van zijn slaven zei: 'give that man a dime since he must make gain out of what he learns'. Als het uitsluitend daarom gaat kan men zich beter onder het gehoor van Descartes scharen! 47

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 70