Eemhaven, maten omstreeks 400 hectare. Momenteel ligt er aan natte terreinen Toen in 1945 de wederopbouw begon, was de aandacht allereerst erop gericht weer een economische basis te verschaffen aan de samenleving. Het sociaal- economisch beleid, met daarin industrialisatie, werkgelegenheid, opbouw van een geschoolde arbeidsbevolking stond centraal. De stadsuitbreiding en volkshuisvest ing kwamen pas wat later aan bod. De industrialisatie eiste veel ruimte. Wie had in '45 kunnen denken aan de uitgestrekte haventerreinen en chemiecomplexen ten westen van Rotterdam? De grote havenuitbreidingen van Rotterdam van vóór de oorlog, de Waalhaven en op Rotterdams grondgebied ruim 5000 ba. Botlek, Europoort en Maasvlakte: steeds verder naar het westen, steeds groter en meer ruimte absorberend. Rotterdam werd de haven- en chemie-stad van Nederland, trekpaard van de opbloeiende economie en (maar dan zijn we enige decennia verder) de grootste haven van de wereld. Bekommerde zich iemand om het milieu? Was er een roepende in de woestijn? De economie en de welvaart gingen voor. Als hier of daar een natuurgebied of een vogeleilandje werd opgeofferd, dan werd dat verantwoord in de afweging tegen grotere belangen. De gevaren van uitstoot aan lucht- en watervervuiling werden nog niet zo duidelijk gezien en bovendien: was er een echte keus? Vanaf ongeveer 1950 begon ook de stad zelf, met de woonwijken, het centrum, de city, steeds meer aandacht op te eisen. De woningnood werd evident, niet alleen door de in de oorlog opgelopen achterstand, maar meer nog door de voortdurende daling van de woningbezettingsgraad. En de woningbouw vroeg steeds meer ruimte. Ging het AUP nog uit van gemiddelden tot 110 woningen per hectare, in de wijken van de jaren '50 en '60 zakte dat tot 40 en in kleinere steden nog veel lager. Maar de stijl van het nieuwe bouwen zette door en ontwikkelde zich. De CIAM gedachte met haar functionele geleding in wonen, werken, verkeer en recreatie werd een van de belangrijkste peilers voor de na-oorlogse stedebouw. Men werd enthousiast voor strakke, soms ijle vormen, hoogbouw deed haar intree, Manhattan werd een voorbeeld, skyline werd het nieuwe woord voor silhouet; de City werd symbool voor centrum van activiteit, levendigheid, menselijke uitwisseling en voorspoed9. Rotterdam gaf met de wederopbouw van het centrum de toon aan. Het Centraal Station werd een spectaculair teken van de nieuwe stad in opbouw, de Bijenkorf een signaal van moderne architectuur. De Lijnbaan werd een trekpleister waar 55 O g Zuid-Holland in cijfers. 9 In het AUP wordt 'cityvorming' omschreven als: "het vervallen van bestaande woningen door verandering van gebruik, verbouwing en sloping, onverschillig waar deze woningen zijn gelegen". Bijlage IV, blz. 92. Van enthousiasme is hier weinig te bespeuren.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 78