VOORWOORD LUSTRUMBOEKCOMMISSIE Hartelijk gefeliciteerd met de afgelopen 50 jaar, "Snellius". Ter gelegenheid van dat heuglijke feit zijn wij met zijn vijven eens rond een kratje bier gaan zitten met het idee een boek uit te brengen, dat op treffende wijze die halve eeuw weergeeft. Na twee jaar werken en is er inderdaad een lustrumboek uitgekomen. Het negende in successie. Dit komt doordat eerst na tien jaar "Snellius" nummer één is verschenen. Maar wees gerust, dit boek is zo dik dat het met gemak voor twee kan doorgaan. Het leek ons een goed idee om in dit boek een overzicht te geven van wat er tot nu toe met de geodesie en "Snellius" is gebeurd. In het eerste gedeelte van het boek staat de Delftse geodesie centraal. Een aantal facetten van de ontwikkeling van ons vakgebied zullen hierin worden belicht. Het tweede deel van het boek zal over de studievereniging en haar leden gaan. Om onze huidige ontwikkelingen te kunnen begrijpen, gaan we allereerst terug naar het begin. Aan de hand van een zevental artikelen zal worden beschreven hoe de Delftse geodesie in de diverse richtingen is gegroeid. Vervolgens worden de wetenschappelijke activiteiten van het afgelopen lustrum uiteen gezet. Zeer bepalend voor de nieuwste ontwikkelingen is de verregaande invoering van het GPS. In een apart hoofdstuk zal dit systeem door middel van een aantal toepassingen uit de doeken worden gedaan. Nu het verleden en het heden voor ons geen geheimen meer bevatten, zijn we rijp voor een verslag van de toekomst. Zes onderzoekers gunnen ons een blik op de grens verleggingen die ze elk op hun eigen gebied hebben gemaakt. Ook in het wetenschappelijk deel, maar los van de vorderingen op onze faculteit, hebben een aantal wetenschappers uit het buitenland bereid gevon den hun visie op de geodesie te geven. Dat ze daarin 'Delft' betrekken, ligt voor de hand. Het Snellius deel is ter ere van het vijftig-jarig bestaan uitgebreider dan in de vorige lustrumboeken. Naast het verslag over het laatste lustrum, leek het ons leuk ook aandacht aan de daar voor liggende 45 jaar te besteden. Hiervoor is een collage samengesteld van bijna alles wat "Snellius" ondergaan heeft in die halve eeuw. Vele bekenden gezichten en taferelen zullen de geschiedenis weer doen herleven. Het boek is uiteindelijk geworden zoals het nu voor u ligt. De commissie is er tevreden over. Maar hoewel we geprobeerd hebben een boek af te leveren met een homogene verdeling van de artikelen over de diverse takken van ons vakgebied, zijn we ons er van bewust dat er hiaten zijn. Zonder alle schuld v

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 7