HALVE EEUW FOTOGRAMMETRIE IN NEDERLAND Prof.dr.ir. G.H. Ligterink Inleiding De ontwikkelingen van de fotogrammetrie, in het bijzonder de luchtfotogram- metrie, gedurende de laatste halve eeuw zijn van grote betekenis geweest voor het verkrijgen van ruimtelijke informatie van delen van het aardoppervlak. Deze informatie wordt gewoonlijk vastgelegd op kaarten. Men spreekt dan ook wel van fotogrammetrische kaartvervaardiging of luchtkaartering of men duidt het kortweg aan met fotogrammetrie zoals in de titel. Het zal duidelijk zijn dat het onmogelijk de bedoeling kan zijn in dit artikel een volledig overzicht te geven van de verschillende fotogrammetrische methoden en hun geschiedenis, laat staan deze kritisch te beschrijven. De ervaring leert ook dat hierin meestal een bijzonder sterk subjectief element schuilt. Slechts enkele lijnen in de ontwikkeling van de fotogrammetrische kaarteringsmethoden zullen hier aangegeven worden. In het bijzonder zal aandacht besteed worden aan die aspecten die voor ons land van belang zijn geweest en waarmee schrijver dezes ook de meeste affiniteit heeft. Hoewel de ontwikkelingen in eigen land natuurlijk niet los staan van de buitenlandse, kan met trots opgemerkt worden dat de Nederlandse bijdrage niet zonder betekenis is geweest en dat de ontwikkelingen hier te lande in de loop der jaren goede tred heeft gehouden met buitenlandse ontwikkelingen en op een aantal aspecten zelfs een voortrekkers rol heeft vervuld. De Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie, opgericht in 1932, heeft niet alleen een belangrijke bijdrage geleverd aan de ontwikkelingen en de toepassing van fotogrammetrie in eigen land, maar heeft zich ontwikkeld tot een vereniging die ook in internationaal verband meetelt. Vanaf de oprichting heeft deze 63

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 86