vereniging een Nationaal Rapport verzorgd ten behoeve van de Internationale congressen van de ISP (International Society of Photogrammetry) en later de ISPRS (International Society of Photogrammetry and Remote Sensing). Deze congressen worden om de 4 jaar gehouden en dus elke 4 jaar een Nationaal Rapport. Deze rapporten en overige activiteiten van de vereniging zijn een belangrijke inspiratiebron geweest voor dit historisch overzicht. Voor de beschrijving van 50 jaar fotogrammetrie in Nederland is het nodig terug te gaan tot de situatie van de jaren dertig vóór de Tweede Wereldoorlog. De internationale congressen van 1934 in Parijs en van 1938 in Rome zijn geweest. In Parijs is ook het eerste Nationale Rapport van de vereniging verschenen, geschreven door prof.ir. W. Schermerhorn. Van zijn hand zijn een zestal Nationale Rapporten en vele andere publikaties. In dit historisch overzicht zullen verschillende fotogrammetrische onderwerpen aan de orde komen, zowel opnametechnisch als de uitwerking van de opnamen, waaronder triangulatie, kaartering, etcetera. Fotogrammetrie in de dertiger jaren Bij het lezen van de fotogrammetrische literatuur uit die tijd valt op dat in ons land de praktische toepassingen van de fotogrammetrie een goede start heeft gemaakt. Onderwerpen, die in die tijd veel aandacht hebben kunnen onderverdeeld worden in: - luchtfotografie - aerotriangulatie - kaarteringen In deze paragraaf zullen in vogelvlucht deze drie aspecten aan de orde komen. Luchtfotografie De ontwikkeling in de luchtfotografie, als onderdeel van het gehele fotogramme trische proces, is van veel betekenis geweest. De verbetering van zowel het mechanische gedeelte van de meetcamera, filmtransport en sluiter, maar in het bijzonder van de optiek en film heeft een grote rol gespeeld. Men kan gerust stellen dat de verbetering van de optiek van de opnamecamera, het lenzenstel sel, één van de belangrijkste is geweest. Bij luchtopnamen moet zeer gevoelig fotografisch materiaal gebruikt worden om met korte belichtingstijden te kunnen volstaan. In beginsel wordt elk terreinpunt afgebeeld als een streepje, ook bij korte belichtingstijden. De verbetering van het fotografische materiaal, grotere gevoeligheid en fijne korrel, heeft het scheidend vermogen sterk verbeterd. De filmvervorming, rek en krimp, is nog lange tijd een belangrijke beperkende factor geweest, die de nauwkeurigheid in de foto- 64

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 87