rekenkundig aan elkaar gesloten. - analytische triangulatie, waarbij de twee-dimensionele fotocoördinaten het fotogrammetrisch waarnemingsmateriaal zijn; deze methode is algemeen bekend onder de naam bundelmethode. In ons land is en wordt de methode van de onafhankelijke modellen veel toegepast. In het begin van de jaren zestig is door ir. C.M A. van den Hout de Anblock-methode ontwikkeld, aanvankelijk alleen voor planimetrie. Het is een methode die zeer succesvol is gebleken in Nederland en ook daarbuiten. Het karakteristieke van deze methode is dat de gevraagde terrestrische coördina ten van de verbindingspunten tussen de modellen gezamenlijk met de transfor matieparameters van de modellen als onbekenden worden ingevoerd. De modellen blijven ongewijzigd behalve de schaal; als variabelen worden namelijk per model ingevoerd de elementen van een gelijkvormigheidstransformatie. Bij de Meetkundige Dienst is naderhand ook ontwikkeld het blokvereffenings- programma FOTEF, waarvoor eveneens geldt dat het waarnemingsmateriaal verkregen wordt volgens het principe van de onafhankelijke modellen; dit programma is gebaseerd op kleinste kwadraten vereffening en heeft een twee- en drie-dimensionele versie. De analoge instrumenten zullen binnen afzienbare tijd voor een belangrijk gedeelte of geheel vervangen zijn door analytische. Dit draagt ertoe bij dat er bij de blokvereffening een verschuiving te zien is van triangulatie volgens de onafhankelijke modellen naar de analytische methode. Hiermede komt, naar mijn mening, de puntsbepaling in de fotogrammetrie met betrekking tot analoge 73 Figuur 4: Principe van drie-dimensionale onafhankelijke modellentriangulatie o planimetrischpaspunt hoogte paspunt verbindingspunt

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 96