Slotbeschouwing Recente ontwikkelingen in de fotogrammetrie zijn in belangrijke mate gericht op de vervanging van analoge beelden door digitale beelden. Digitale beelden kunnen verkregen zijn door het digitaliseren van analoge (luchtfoto's of door opname te maken met nieuwe systemen, zoals scanners en CCD-camera's. Het past om hier te vermelden een succesvolle Nederlandse bijdrage, namelijk de ontwikkeling van CAESAR (Ccd Airborne Experimental Scanner for Applications in Remote Sensing). Deze multispectrale scanner vanuit vliegtuigen voor land- en zee-observatie is ontworpen door het NLR (Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium), TPD-TNO (Technisch-Physische Dienst en dienst Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek). In het bijzonder is na het internationale congres van de ISPRS (International Society of Photogrammetry and Remote Sensing) in Japan, Kyoto 1988, duidelijk geworden dat digitale beelden genomen vanuit satellieten en vliegtuigen de belangrijkste bronnen zijn voor het verzamelen van ruimtelijke informatie. Belangrijke ontwikkelingen zijn: - digitale beeldanalyse, het extraheren van geometrische en thematische informatie en objectherkenning. - correlatietechnieken: het stereoscopisch meten door een operateur wordt vervangen door digitale correlatietechnieken; deze technieken worden onder andere reeds toegepast bij analytische instrumenten met ingebouwde CCD- camera's. Het gaat hierbij om het (aan)vullen en verbeteren van digitale bestanden met behulp van allerlei soorten digitale beelden. Het is te verwachten dat het inwinnen van verschillende type gegevens steeds meer verweven zal geraken door de digitale beeldanalyse. Het geheel is een interessante ontwikkeling voor ons geodetisch vakgebied. Literatuur 75 Gent, H.L. van; Een halve eeuw ontwikkeling van de fotogrammetrische- en reproductie-techniek bij het Kadaster, april 1982. Hout, C.M.A. van der; The Anblock method of planimetrie block-adjustment: mathematical foundations and organisations of its practical application; Fotogrammetria 1966, p. 171 e.v. Lemmens, Geautomatiseerde koppeling van digitale ruimtelijke beelden en geografische informatiesystemen; Ned. Geodetisch Tijdschrift, 1989, p. 175 e.v. Ligterink, G.H.; Fotogrammetrie en computer. Openbare les; Ned. Geodetisch Tijdschrift, 1972, p. 127 e.v. Ligterink, G.H.; National Report of the Netherlands; 1980-1984 en 1984-1988.

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 98