SNELLIUS We hebben 50 roerige jaren achter ons liggen. Bij de oprichting van het Landmeetkundig Gezelschap "Snellius" in 1940 kon ook niet worden verwacht dat het rustige tijden zouden worden. De tweede wereldoorlog maakte de start van de vereniging niet gemakkelijk. Maar het Gezelschap is de oorlog doorgekomen. Evenzo overleefde hij de studenten-opstanden in de jaren 60, de verhuizing naar het nieuwe gebouw, de invoer van de twee-fasen structuur Ook intern heeft Snellius de nodige problemen moeten overwinnen. Op het ogenblik zijn er zo'n 50 commissieplaatsen gevuld maar er zijn ook tijden geweest dat er een gebrek was aan actieve leden. Aan de andere kant is de belangstelling voor onderwijszaken vroeger wel eens groter geweest dan dat zij nu is. Kortom: De wereld beweegt en Snellius beweegt mee. Maar niet alles verandert. Ook na 50 jaar Snellius blijkt geodesie nog steeds voor veel mensen, ja zelfs TU-studenten, een onbekend begrip te zijn. Daar naast constateren wij al 50 jaar dat de politiek het de studenten niet gemakke lijk maakt. Al in 1955 werd door de toenmalige Snelliusvoorzitter de angst uitgesproken dat de unieke sfeer binnen de faculteit en Snellius door politieke maatregelen wel eens zwaar kon worden aangetast. We weten inmiddels dat de sfeer binnen ons 'geo-dorpje' deze aanslagen goed kan hebben. Een sfeer overigens waar we trots op kunnen zijn. Op geen andere faculteit (in ieder geval op de TU) gaan mensen op zo'n informele manier met elkaar om als bij ons. De komende jaren zal Snellius een belangrijke taak krijgen met betrekking tot de invoering van het blokonderwijs en de verkorte basisstudie. Ook de door Snellius in 1988 opgestarte internationale geodesie-studentenvereniging zal een belangrijk richt-punt voor Snellius in de toekomst worden. Als in 1992 de Europese grenzen open gaan, zal een vergelijking van de verschillende geodetische opleidingen in Europa een belangrijke taak worden van deze internationale vereniging en Snellius. Naast de traditionele activiteiten heeft Snellius dus ruim voldoende nieuwe bezigheden op het programma staan. We hebben roerige jaren achter ons en er liggen roerige jaren in het verschiet. Het voor U liggende lustrumboek moge het dynamische karakter van de geodesie en Snellius aangeven. Maar naast alle beweging zal Snellius blijven wat zij nu is en altijd al was: "een rots in de geodetische branding." Bob Valten Voorzitter L.G. "Snellius" vii

Lustrumboek Snellius | 1990 | | pagina 9