grammetrie haalbaar. Niet alleen bij de DHM-meting, maar ook bij de aërotriangulatie zullen de matching technieken grote veranderingen teweeg brengen. Bij de aërotriangulatie gaat het erom de posities en rotaties van alle foto's, die tijdens een vlucht gemaakt zijn, te reconstrueren. Voor deze berekening zijn wederom posities van corresponderende punten in overlappen de foto's nodig. Het identificeren van deze verbindingspunten tijdens de zogenaamde puntsoverdracht kan met matching technieken verricht worden. Eerste testberekeningen met experimentele software hebben uitgewezen dat met deze automatische puntsoverdracht een precisie van 3 a 4 jum in het fotovlak behaald kan worden. Dit is duidelijk nauwkeuri ger dan de conventionele puntsoverdracht en haalt zelfs het niveau van de aërotriangulatie met gesignaliseerde verbindingspunten. Kenmerkend voor de automatische puntsover dracht is dat ook hier weer veel meer punten worden gemeten dan bij de conventionele manier. De bijzonder goede resultaten zijn vooral daaraan te danken. Het valt te verwachten dat in de komende jaren softwareprodukten op de markt zullen komen, die de werkwijze bij de aërotriangulatie drastisch zullen veranderen. De punts overdracht zal niet langer handmatig met een zogenaamde PUG in foto's op films verricht worden, maar met image matching software en gescande foto's. De enige meettaak, die hierbij voor een operateur weggelegd blijft, is het aanmeten van de paspunten. Het grootste deel van zijn werkzaamheden zal in de toekomst gaan zitten in het bedienen van scanners en software. Nu zou u de indruk kunnen krijgen dat met de digitale fotogrammetrie alles zo'n beetje geautomatiseerd wordt en de operateur er nauwelijks meer aan te pas komt. Dit is niet het geval, al zal het meetwerk wel afnemen. Het blijft echter noodzakelijk de resultaten van automatische metingen te analyseren, waar nodig te corrigeren en aan te vullen in gebieden, die vooralsnog te complex zijn, zoals bijvoorbeeld stedelijke gebieden. Daarnaast is de operateur onmisbaar op het gebied van de kartering en voor alle andere analyses, die een interpretatie van de foto vergen. Digitale fotogrammetrie is dus een fotogrammetrie met digitale beelden, maar zeker geen automatische fotogrammetrie. Ontwikkelingen in de digitale fotogrammetrie Na dit korte overzicht over de technische stand van de digitale fotogrammetrie, wil ik nu ingaan op enkele ontwikkelingen, die zich in de toekomstige markt voor fotogrammetri- sche produkten zouden kunnen voordoen. Voor een groot deel vloeien deze voort uit de zojuist geschetste nieuwe mogelijkheden. Momenteel worden er in het kader van de vervaardiging van de grootschalige basiskaart Nederland (GBKN) veel fotogrammetrische projecten uitgevoerd. Dit zal nog enige tijd voortduren, maar over een aantal jaren zullen deze activiteiten sterk afnemen. Daarna volgt dan de bijhouding van deze GBKN. In hoeverre de fotogrammetrie daarvoor geschikt is hangt af van het aantal veranderingen dat binnen de actualiseringsperiode plaatsvindt en van de mogelijkheden tot een geheel paspuntloze fotogrammetrie, waarbij alle oriënteringselementen van de foto's tijdens de opname in het vliegtuig bepaald Technische ontwikkelingen 77

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 100