worden. Wat dit laatste betreft ziet het er nog niet zo gunstig uit. Pogingen om met meerdere GPS ontvangers op een vliegtuig de rotaties te bepalen resulteerden vanwege multi-path effecten nog niet in de benodigde nauwkeurigheid. De nieuwe technologieën bieden echter ook mogelijkheden voor een bredere acceptatie van van oudsher bekende produkten en om nieuwe produkten te creëren. De vier onderstaande voorbeelden hiervan hebben achtereenvolgens betrekking op digitale orthofo- to's, de actualisering van geografische informatie, 3-dimensionale informatie en de close range fotogrammetrie. Hiermee is zeker nog geen volledig beeld gegeven. Op de integratie van de luchtfotogrammetrie met systemen als GPS, INS en laserscanners en de recente ontwikkelingen op het gebied van de radar-interferometrie zal ik bijvoorbeeld niet ingaan. Voorbeeld 1: Digitale orthofoto's en ontschrankte beelden Een van de dingen, die mij zijn opgevallen in de tijd dat ik nu weer in Nederland ben, is dat er slechts een zeer geringe interesse voor digitale orthofoto's en ontschrankte foto's bestaat. Dit verbaasde mij, omdat in veel landen in Europa een grote belangstelling bestaat voor deze foto's, waarin voor vertekeningen ten gevolge van hoogteverschillen en camerascheefstand gecorrigeerd is. De nationale karteerorganisaties in verschillende landen produceren digitale orthofoto's voor hun gehele land en melden dat dit hun best verkochte produkt is. De afnemers zijn daar vooral te vinden onder planologen en milieuorganisaties In Nederland worden orthofoto's niet op grote schaal geproduceerd. Toch verwacht ik dat dit nog wel gaat gebeuren. En wel om verschillende redenen: - Uit de snelle opkomst van geografische informatiesystemen blijkt een grote behoefte aan geografische informatie tot ver buiten de van oudsher bekende afzetmarkt voor geodetische produkten. Met de integratie van de digitale orthofoto in de geografische informatiesystemen zou de orthofoto nu een zeer breed publiek kunnen bereiken. - De orthofoto heeft een zeer hoge informatiedichtheid en iedere gebruiker kan die informatie eruit halen, die voor hem interessant is. - Ook kunnen geografische informatiesystemen steeds beter met rastergegevens omgaan en deze met vectorbestanden combineren. Vooral voor nutsbedrijven kan het interes sant zijn om de database met de beheersobjecten niet (alleen) te combineren met een topografisch basisbestand, maar (ook) met een orthofoto. - Tenslotte is de digitale orthofoto in vergelijking tot topografische bestanden een relatief goedkoop produkt. Voldoende redenen, zo lijkt mij, om de orthofoto wat meer te promoten. Geodesie wereldwijd 78

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 101