van een huis. In plaats van de hoekpunten van het dak aan te meten en deze met een code als zodanig te classificeren, selecteert de operateur de vorm van het huis uit een biblio theek met verschillende huismodellen. Vervolgens vervormt de operateur dit draadmodel totdat de lijnen samenvallen met de dakranden. Op deze wijze wordt het huis als één geheel gemeten en worden de topologische relaties tussen de hoekpunten, dakranden en vlakken al tijdens de meting in een CAD-model vastgelegd. Dergelijke objectmodellen zijn zeer waardevol en maken een bredere inzetbaarheid van geo-informatie mogelijk. De tendens naar een object-georiënteerde meting en opslag van meetgegevens zal zeker aanhouden. Fig.5. Object-georiënteerde meting van een huis Voorbeeld 4: Close-range fotogrammetrie Sinds enkele jaren promoot het Nederlands Genootschap voor Geodesie zijn vakgebied met de slogan "Geodesie is meer dan landmeten". Dit wordt door geodeten algemeen onderschreven en vaak verduidelijkt door te zeggen dat de geodeet niet alleen het land meet, maar ook nog eens in kaart brengt, herverkavelt, op waarde schat en de rechtstoe stand van de percelen en opstallen beschrijft. De genoemde slogan kan echter ook worden geïnterpreteerd als "Geodesie is meer dan het meten van land". En ook dit is niet geheel nieuw: geodeten bepalen banen van satellieten, ontwerpen navigatiemethoden en ijken instrumenten om maar een paar voorbeelden te noemen. De methoden en technieken uit de fotogrammetrie zijn eveneens niet alleen geschikt voor het uitwerken van luchtfoto's, maar kunnen voor een zeer breed spectrum van meetproblemen worden ingezet. En hiermee beland ik bij de close-range fotogramme trie. Geodesie wereldwijd 84

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 107