Aan deze tak van de fotogrammetrie wordt in Nederland zeer weinig aandacht besteed. Het lijkt wel of in Nederland de fotogrammetrie een synoniem voor de luchtfotogramme- trie is geworden. Deze gedachte kwam in ieder geval bij mij op toen ik een bericht las over een nieuw systeem voor kartering met behulp van foto's, die vanaf het dak van een auto worden genomen. Dit systeem werd aangeprezen als een alternatief voor de fotogrammetrie, terwijl men mijns inziens hier toch echt met close-range fotogrammetrie te maken heeft. Naast de topografische kartering heeft de close-range fotogrammetrie echter nog vele andere toepassingen. Een groot deel daarvan heeft te maken met vormbepaling van verschillende oppervlakken, uiteenlopend van industriële objecten tot bijvoorbeeld gezichten. Op deze twee toepassingen wil ik kort ingaan. Industriële objecten worden vaak met behulp van CAD-systemen ontworpen. Voordat een object in produktie wordt genomen, wordt er een prototype gemaakt. Om te controleren in hoeverre het prototype overeenkomt met het ontweip, dient de vorm van het prototype nauwkeurig te worden bepaald en met het CAD model te worden vergeleken. Voor deze vergelijking zijn gedetailleerde metingen nodig. Deze kunnen zeer efficiënt met matching methoden in digitale beelden verricht worden. Gezichtsmodellen hebben vooral medische toepassingen. Voor een nauwkeurige meting is het noodzakelijk dat er in het gezicht voldoende textuur aanwezig is. Is dat niet het geval, dan kan de textuur met een diaprojector op het gezicht geprojecteerd worden, zoals in het linker beeld van figuur 6 te zien is. Ook voor de metingen in dit soort beelden kunnen weer matching methoden gebruikt worden. In het midden en aan de rechterkant ziet u twee verschillende representaties van de 3-dimensionale gezichtsvorm, die met deze methoden bepaald zijn. Technische ontwikkelingen 85

Lustrumboek Snellius | 1995 | | pagina 108